Czym jest ubezpieczenie direct?

Mateusz Nowak
22.04.2024

W cyfrowym świecie maleje rola „żywych” doradców i sprzedawców różnych produktów finansowych czy ubezpieczeniowych. Coraz więcej osób preferuje bezpośrednie kupowanie polis, na przykład samochodowego OC czy ubezpieczenia nieruchomości. Tym samym rośnie popularność ubezpieczeń direct, którym bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Ubezpieczenie direct – co trzeba o tym wiedzieć?

Ubezpieczenie direct, jak sama nazwa wskazuje, jest ubezpieczeniem kupowanym bezpośrednio, z pominięciem agenta. Taki produkt pozwala klientowi na samodzielne przeprowadzenie wszystkich niezbędnych czynności związanych z zakupem zdalnie - przez Internet lub telefon.

Ubezpieczenia direct są sprzedawane nie tylko przez oficjalne kanały ubezpieczycieli, ale również zewnętrzne serwisy internetowe, które oferują popularne kalkulatory OC, AC oraz innych rodzajów ubezpieczeń (potocznie nazywane porównywarkami).

Zalety polis direct

Możliwość zakupu polisy z dowolnego miejsca i o dowolnej porze znacząco upraszcza cały proces, oszczędza też mnóstwo czasu, ponieważ nie ma tutaj konieczności wizyty w placówce czy organizowania spotkania z agentem. Ubezpieczenie można kupić nawet z poziomu telefonu, biorąc kąpiel czy jedząc kolację.

Dużą zaletą tej formy zakupu jest możliwość szybkiego i wygodnego porównania wielu oferty, a następnie zakupu najkorzystniejszej czy po prostu najtańszej polisy.

Duża konkurencja na rynku ubezpieczeń online i popularyzacja polis direct ma również istotny wpływ na spadki cen ubezpieczeń, co jest korzystne dla nabywców.

Wady polis direct

Pamiętajmy o jednym: osoby kupujące ubezpieczenia direct z reguły nie są ekspertami. Mogą więc mieć problem z oceną rzeczywistej opłacalności zakupu danej polisy nie tylko pod kątem ceny, ale też zakresu ochrony.

Kupując polisę online trudno jest uzyskać indywidualne doradztwo, co z kolei może być niezbędne w przypadku tych ważniejszych produktów ubezpieczeniowych, jak ubezpieczenie zdrowotne, dla dziecka, nieruchomości czy AC samochodu.

Również samodzielnie przeanalizowanie poszczególnych ofert bywa dość czasochłonne, wymaga dokładności i skupienia. Z tego też powodu nadal nie brakuje osób, które preferują po prostu wizytę u zaufanego agenta i zdanie się na jego wiedzę oraz doświadczenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie