Czym są stałe elementy budynku?

Antoni Kwapisz
09.07.2025

Ubezpieczając nieruchomość zawsze należy podać oczekiwana sumę ubezpieczenia obejmującego stałe elementy budynku. Wiele osób nie wie, czym te elementy są i tym samym ma problem z określeniem realnej kwoty. Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.

Stałe elementy budynku, czyli właściwie co?

Nie ma tutaj żadnego drugiego dna. Stałe elementy domu to wszystkie części nieruchomości, które są trwale związane z budynkiem i nie da się ich łatwo zdemontować bez ingerencji w konstrukcję czy użycia specjalistycznych narzędzi (tym samym raczej nie będą stanowić obiektu zainteresowania potencjalnych włamywaczy).

Stałe elementy mogą natomiast ulec zniszczeniu w wyniku pożaru, zalania etc. Stąd kluczowe jest dookreślenie sumy ubezpieczenia odpowiadającej realnej wartości tych elementów, która pozwoli na ich odtworzenie w razie nieszczęścia.

Przykłady stałych elementów budynku

Do stałych elementów budynku, na przykład domu jednorodzinnego, zalicza się m.in.:

  • instalacje – elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową, grzewczą czy alarmową,
  • podłogi i posadzki – np. panele, parkiet,
  • ściany i sufity – tynki, tapety, farby, boazerie,
  • okna i drzwi – razem z oszkleniem i zamkami oraz ewentualnie z roletami,
  • zabudowy meblowe – np. szafy wnękowe, kuchnię na wymiar,
  • urządzenia sanitarne – wanny, kabiny prysznicowe, umywalki, WC,
  • kominki, piece, systemy wentylacji i klimatyzacji.

Należy również pamiętać, że stałe elementy budynku mogą być objęte ochroną ubezpieczeniową tylko wtedy, gdy są wyraźnie ujęte w polisie. Koniecznie zapoznaj się więc z warunkami ubezpieczenia i jeśli zauważysz, że brakuje jakichś istotnych dla Ciebie elementów, to wystąp o rozszerzenie polisy lub poszukaj korzystniejszej oferty u konkurencji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie