Dlaczego nie powinieneś kupować najtańszego ubezpieczenia OC samochodu?

Mariusz Siwko
25.02.2019

OC to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które musi wykupić każdy właściciel zarejestrowanego samochodu. Z założenia chroni ono interesy osób poszkodowanych w różnych zdarzeniach drogowych. Ponieważ ubezpieczający nic na tym nie zyskuje, panuje powszechne przekonanie, że jedynym kryterium wyboru polisy jest najniższa cena. W tym artykule udowodnimy Ci jednak, że wcale nie powinieneś kupować najtańszego ubezpieczenia OC samochodu.

Pomyśl o poszkodowanym

To prawda, że ubezpieczenie OC „jest tylko dla poszkodowanego”, bo to jemu zostanie wypłacone odszkodowanie w razie wystąpienia szkody z winy właściciela polisy. Spójrz na to z drugiej strony. Ty także możesz kiedyś znaleźć się w takiej sytuacji i musieć likwidować szkodę za pośrednictwem jakiejś szerzej nieznanej firmy, w której ubezpieczył się sprawca. Pewne jest, że będziesz mieć wówczas problemy, ponieważ za niską ceną polisy zawsze kryje się adekwatna jakość usług.

Najtańsi ubezpieczyciele nagminnie zaniżają wypłaty odszkodowań, robią mnóstwo problemów w momencie, gdy poszkodowany chce się odwołać od ich decyzji. Nie chcą płacić za samochód zastępczy, stosują liczne triki, byle tylko zredukować koszt naprawy. Wykupując podejrzanie tanie OC powinieneś więc pomyśleć o tym, kto kiedyś będzie musiał z niego skorzystać. Spróbuj się postawić w jego sytuacji. To wcale nie jest „frajerstwo”, ale odpowiedzialność.

Bezpośrednia Likwidacja Szkody

BLS to system, który w naszym kraju funkcjonuje od kilku lat. Polega na tym, że właściciel polisy OC, który będzie poszkodowany w jakimś zdarzeniu drogowym, może zlikwidować szkodę u swojego ubezpieczyciela, z pominięciem ubezpieczyciela sprawcy. Czyli: Twoje auto zostało zniszczone w wyniku stłuczki spowodowanej przez innego kierowcę. Jeśli masz polisę OC u ubezpieczyciela, który przystąpił do programu BLS, możesz zgłosić się do niego, otrzymać odszkodowanie i nie „użerać się” z ubezpieczycielem sprawcy.

Jest to bardzo wygodne i przede wszystkim bezpieczne, ponieważ ubezpieczyciele biorący udział w programie Bezpośredniej Likwidacji Szkody to poważne firmy, funkcjonujące na rynku od lat, dbające o swoje marki. Niestety, są to również najdrożsi ubezpieczyciele, stąd wielu kierowców w ogóle nie bierze pod uwagę opcji wykupienia u nich polisy OC.

Ponadto „lepsze” (czytaj: droższe) polisy OC bardzo często zawierają różnego rodzaju dodatki, które kiedyś mogą Ci się przydać. Mamy tutaj na myśli chociażby pakiet assistance czy ubezpieczenie szyb.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.