Dlaczego OC na samochód elektryczny jest takie tanie?

Marek Szydełko
08.12.2020

Wydaje się, że najwięcej na rzecz promocji elektromobilności w naszym kraju robi nie rząd, ale firmy ubezpieczeniowe. Wiele osób zainteresowanych zakupem elektryka jest miło zaskoczonych na etapie wyliczania składki obowiązkowego ubezpieczenia OC na taki pojazd. To poważny argument przemawiający za tym, aby jednak zdecydować na auto z napędem elektrycznym. Warto natomiast wyjaśnić, dlaczego OC na samochód elektryczny praktycznie zawsze jest o wiele tańsze w porównaniu z autem z napędem spalinowym. Najważniejsze powody wymieniamy w naszym poradniku.

Systemy bezpieczeństwa

Samochody elektryczne, na czele z bardzo popularnymi w naszym kraju modelami amerykańskiej Tesli, są wręcz naszpikowane najnowocześniejszymi systemami bezpieczeństwa – przykładowo autonomicznym systemem hamowania przed przeszkodą, elektroniką pilnującą toru jazdy, ostrzegającą przed zderzeniem czy pojawieniem się innego pojazdu w martwym polu.

Takie systemy w oczywisty sposób wpływają na poprawienie bezpieczeństwa jazdy, a tym samym ograniczenie ryzyka wypadku. Ubezpieczyciele doskonale o tym wiedzą, dlatego mogą oferować klientom jeżdżącym elektrykami korzystniejsze polisy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC.

Niewielka liczba pojazdów z napędem elektrycznym

Umówmy się: samochody elektryczne wciąż są ciekawostką na naszym rynku. Jest ich na tyle mało, że trudno jest nawet ocenić, czy ich właściciele są bezpiecznymi kierowcami, czy wręcz przeciwnie. Poza tym ubezpieczyciele mogą sobie jeszcze pozwolić na to, aby oferować bardzo atrakcyjne składki OC na takie pojazdy, bo stanowią one rynkowy margines. Zawsze natomiast istnieje szansa, że właściciel takiego auta zdecyduje się na pakiet OC+AC oraz zostanie wiernym klientem danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Korzystne statystyki wypadków

Wynikają one głównie z faktu, iż po polskich drogach jeździ bardzo mało samochodów z napędem elektrycznym. Siłą rzeczy nie stanowią one zatem istotnej grupy aut biorących udział w wypadkach. Często przy obliczaniu składki wykorzystuje się algorytm, który analizuje statystyki wypadków i gdy widzi, że właściciele danego modelu jeżdżą raczej bezpiecznie, to oferta zostanie automatycznie obniżona.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.