Dlaczego ubezpieczenie OC i AC motocykla jest tak drogie?

Marek Szydełko
04.05.2021

Tytułowe pytanie na pewno zadał sobie każdy posiadacz jednośladu. Rzeczywiście, ubezpieczenia komunikacyjne motocykli potrafią być znacznie droższe niż tych dla samochodów jednoosobowych. Zakrawa to na absurd, skoro mamy do czynienia z mniejszą pojemnością silnika – a to przecież podstawowe kryterium przy wyliczaniu wysokości składki. Dlaczego więc tak jest? Główne przyczyny drogich ubezpieczeń OC i AC motocykla wymieniamy w naszym poradniku.

Młody wiek kierowców

Co prawda motocyklami poruszają się także doświadczeni kierowcy, jednak w naszym kraju zdecydowaną przewagę w tym względzie mają osoby młode. Często to właśnie motocykl jest pierwszym pojazdem w posiadaniu człowieka, który dopiero co uzyskał prawo jazdy kategorii A. Ubezpieczyciele doskonale o tym wiedzą, a przecież młody wiek jest głównym powodem podwyższenia składki.

Statystyki

One także nie są bez znaczenia. Statystycznie motocykle dość często uczestniczą w wypadkach i kolizjach na polskich drogach, oczywiście w relacji do ich liczby. To wymusza na algorytmach stosowanych przez ubezpieczycieli podnoszenie składki ubezpieczenia. W dodatku motocykle są dość często kradzione, co także nie pomaga w uzyskaniu lepszej (czytaj: tańszej) oferty.

Kosztowne naprawy

Mogłoby się wydawać, że naprawa motocykla biorącego udział w kolizji drogowej jest znacznie tańsza w porównaniu z samochodem. To jednak wcale nie jest takie oczywiste. W rzeczywistości po polskich drogach porusza się masa motocykli tak rzadkich, że znalezienie do nich części zamiennych graniczy z cudem i trzeba bazować tutaj na oryginałach – ich ceny potrafią być zawrotne.

Mało tego: w motocyklach często dochodzi do drobnych uszkodzeń, które potrafią generować olbrzymie koszty naprawy. Można tutaj wymienić chociażby tłumiki, różne elementy plastikowe czy chromowane, których nie da się kupić od ręki w pierwszym-lepszym sklepie. To zawsze podnosi koszty naprawy i tym samym negatywnie odbija się na wysokości składki ubezpieczenia AC.

Warto również wspomnieć o tym, że w Polsce mamy dużo mniejszą liczbę motocykli w stosunku do samochodów. Przez to ubezpieczyciele nie są tak skłonni do podejmowania ostrej rywalizacji cenowej między sobą. 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.