Dlaczego ubezpieczyciel podniósł Ci składkę OC za samochód?

Mariusz Siwko
30.11.2020

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest w naszym kraju – podobnie jak w całej Europie – obowiązkowe. Z założenia ma ono chronić interesy osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych, natomiast posiadacz polisy w zasadzie nic z tego nie ma. Właśnie dlatego przytłaczająca większość kierowców wykupuje możliwie jak najtańsze OC. Ciekawostką jest przy tym fakt, iż kontynuacja ubezpieczenia w tej samej firmie niemal zawsze wiąże się z koniecznością głębszego sięgnięcia do portfela. Warto zatem wiedzieć, dlaczego ubezpieczyciele podnoszą składki OC stałym klientom. Oto najważniejsze powody.

Coś przeskrobałeś

Otrzymując ofertę przedłużenia OC na kolejny okres, ale za znacznie wyższą cenę, zawsze w pierwszej kolejności warto zrobić rachunek sumienia. Przypomnij sobie, czy w minionym roku nie spowodowałeś jakiegoś zdarzenia drogowego, w wyniku którego konieczne było zlikwidowanie szkody z Twojego OC. Jeśli tak, to sprawa jest już prosta.

Każda szkoda podnosi składkę ubezpieczeniową, ponieważ automatycznie rośnie ryzyko, że w kolejnym roku znów spowodujesz jakąś stłuczkę czy wypadek. Tracisz również wypracowane wcześniej zniżki.

Trudniej jest pozyskać, niż utrzymać klienta

Prozaicznym powodem, dla którego ubezpieczyciele podnoszą składki stałym klientom jest to, że potrzebują pieniędzy na zaoferowanie świetnych rabatów nowym klientom. Pozyskanie tych drugich jest dość trudne, dlatego firmy ubezpieczeniowe muszą im proponować atrakcyjne stawki. Jeśli natomiast chodzi o stałego klienta, to ubezpieczyciel nie musi się aż tak starać. Gros kierowców nie chce sobie zaprzątać głowy wypowiadaniem OC i zawieraniem polisy w innej firmie, co tylko zachęca ubezpieczycieli do stopniowego podnoszenia składek.

Wypadłeś z grupy uprzywilejowanych klientów

Może się zdarzyć, że w momencie zawierania ubezpieczenia OC byłeś w grupie tych kierowców, na których pozyskaniu wyjątkowo zależało ubezpieczycielowi – na przykład byłeś osobą młodą. Jeśli teraz, w ocenie ubezpieczyciela, należysz do grupy osób nieatrakcyjnych z biznesowego punktu widzenia, to otrzymasz gorszą ofertę.

Ubezpieczyciel może np. uznać, że i tak nie wykupisz u niego żadnego innego produktu ubezpieczeniowego lub też, że teraz ryzyko spowodowania przez Ciebie jakiegoś zdarzenia znacznie wzrosło (bo np. wszedłeś w wiek, w którym statystycznie powoduje się najwięcej poważnych wypadków).

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.