Dlaczego warto ubezpieczyć stary dom jednorodzinny?

Krzysztof Jagielski
20.07.2021

Wielu właścicieli leciwych domów jednorodzinnych wychodzi z założenia, że ubezpieczenie takiej nieruchomości jest pozbawione sensu. Wydaje się im, że wartość domu nie jest wysoka, a w razie jakiejś szkody usunięcie jej skutków będzie względnie tanie. To jednak zły tok rozumowania. Dowiedz się, dlaczego warto ubezpieczyć stary dom jednorodzinny.

Wysokie ryzyko wystąpienia szkód

Stary dom oznacza stare instalacje, które często mogą ulegać awariom, w tym prowadzącym do bardzo poważnych szkód – włącznie z pożarem. Paradoksalnie więc to właśnie nowe lub niedawno wybudowane domy zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa. Te leciwe powinny być bezwzględnie ubezpieczone, ponieważ jest to najlepszy sposób na zabezpieczenie się przed wysokimi kosztami napraw.

Osłabiona konstrukcja budynku

Stare domy łączy jedno: są bardzo podatne na gwałtowne zjawiska pogodowe. Co roku obserwujemy dramatyczne obrazki z regionów kraju, które zostały nawiedzone przez burze, trąby powietrzne czy innego typu nawałnice. Najczęściej poważne szkody dotyczą starszych budynków, z których np. zrywane są dachy.

Jeśli właściciel takiego domu nie ma ubezpieczenia, to musi liczyć wyłącznie na siebie, ewentualnie na zapomogę państwa, z czym niestety różnie bywa – wypłaty środków pomocowych mogą być opóźnione lub po prostu zbyt niskie.

Niewspółmierny koszt napraw w stosunku do dochodów właścicieli

Właściciele starych domów zwykle nie są majętni, dlatego usunięcie każdej szkody spowodowanej np. awarią czy działaniem zjawisk pogodowych stanowi dla nich ogromne obciążenie finansowe. To wystarczający argument przemawiający za tym, aby jednak wykupić ubezpieczenie, które wcale nie musi być drogie – średni koszt polisy dla nieruchomości mieszkalnej wynosi kilkaset złotych rocznie.

Jest to stosunkowo niska kwota, szczególnie w relacji do wydatków, jakie trzeba ponieść w związku z np. uszkodzeniem dachu, wybiciem okien przez kule gradu czy pożarem spowodowanym przez wadliwą instalację elektryczną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.