Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem w słowackie Tatry?

Mariusz Siwko
07.11.2023

Słowackie Tatry, choć pod względem urody nie odbiegają od tych po polskiej stronie, przyciągają wielu fanów trekkingu i wspinaczki. Powód jest prosty: Słowacy mają o wiele wyższe i bardziej wymagające góry. Wybierając się w słowackie Tatry koniecznie trzeba pamiętać o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, co wyjaśniamy w naszym poradniku.

Wysokie koszty ratownictwa górskiego

Wybierając się na szlak w słowackich Tatrach trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że u naszych południowych sąsiadów akcje ratunkowe prowadzone w górach nie są refundowane. W praktyce więc tamtejszy odpowiednik TOPR działa trochę na zasadach komercyjnych. Owszem, w razie zagrożenia otrzymamy niezbędną pomoc, ale będziemy musieli później za nią zapłacić.

Ile? Stawki są bardzo wysokie. Już samo poderwanie śmigłowca ratunkowego kosztuje od około 2000 euro. Do tego trzeba doliczyć koszty pracy zespołu ratowników. Można sobie łatwo wyobrazić, że kwota, jaką zapłaci turysta wymagając np. sprowadzenia ze szczytu i przetransportowania do szpitala, bez problemu przekroczą kilkanaście tysięcy złotych – i takie przypadki już się zdarzały.

Chroni tylko prywatne ubezpieczenie

Chcąc uniknąć tak kosztownych przygód należy dobrze się przygotować do wyjścia w słowackie Tatry, również pod kątem wykupienia prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Wybierz takie ubezpieczenie, które zapewnia jak najwyższe limity kosztów ratownictwa i hospitalizacji. Wówczas nawet w razie konieczności skorzystania z pomocy ratowników, unikniesz wysokich opłat z tego tytułu.

Najlepiej wybrać ubezpieczenie, które obejmuje również aktywność w górach, włącznie z amatorską wspinaczką.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie