Drastyczne podwyżki OC dla piratów drogowych

Jerzy Biernacki
20.07.2022

Firmy ubezpieczeniowe zyskały nowe, bardzo cenne dla nich przywileje. Jeszcze przed wakacjami 2022 roku otrzymają dostęp do informacji o nałożonych na kierowców mandatach oraz punktach karnych. Dodatkowo ubezpieczyciele będą mogli weryfikować rodzaj popełnionych wykroczeń. Będzie to podstawą do drastycznego podwyższenia składek OC dla piratów drogowych. Poznaj szczegóły.

Łamiesz przepisy? Zapłacisz więcej

Obecnie jednym z kryteriów wyliczania składki OC jest tzw. szkodowość deklarowana przez kierowcę oraz weryfikowana przez ubezpieczyciela w bazie UFG. Firmy ubezpieczeniowe podnosiły jednak argument, że jest to zdarzenie post factum, na podstawie którego trudno jest ocenić, czy kierowca nadal prezentuje niebezpieczny styl jazdy.

Od czerwca 2022 roku ubezpieczyciele będą mogli sprawdzać historię kierowców w bazach policyjnych. Jeśli okaże się, że dany klient ma na swoim koncie np. kilkanaście punktów karnych, to proponowana mu składka OC automatycznie wzrośnie.

Firmy ubezpieczeniowe zaznaczają przy tym, że podwyżki mogą wynieść nawet kilkaset procent, ale tylko w przypadku najcięższych przewinień, jak przejazd na czerwonym świetle, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy jazda po spożyciu alkoholu.

Podobne rozwiązanie od lat funkcjonują w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.