Gwarancja ochrony zniżek: czy warto ją dokupić do polisy OC?

Marek Szydełko
14.09.2018

Każdy doświadczony kierowca wie, jak wiele czasu zajmuje wypracowanie sobie zniżek z tytułu ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Wymaganych jest co najmniej kilka lat bezszkodowej jazdy. Z utratą zniżek jest dokładnie odwrotnie: dochodzi do tego w ciągu jednej nieszczęśliwej chwili. Nic dziwnego, że ubezpieczyciele od pewnego czasu oferują kierowcom dodatkowy produkt. Mowa o gwarancji ochrony zniżek nawet w razie spowodowania stłuczki czy wypadku. Na czym to polega? Czy się opłaca?

Gwarancja ochrony zniżek w praktyce

Po wykupieniu takiej gwarancji (koszt od kilkudziesięciu złotych, w zależności od wartości pojazdu i wysokości polisy) właściciel pojazdu może już spać spokojnie. Nawet jeśli to on spowoduje szkodę, którą będzie musiał pokryć wystawca jego polisy, nie utraci wypracowanych wcześniej zniżek.

Szkoda zostanie oczywiście zgłoszona do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ale będzie traktowana, jako „niebyła”. Tym samym nie ma mowy o zabieraniu zniżek za bezszkodową jazdę.

Ciekawostka

W momencie zadziałania gwarancji, kierowca może nawet liczyć na dalszy wzrost swoich zniżek, jeśli oczywiście nie osiągnęły maksymalnego pułapu.

Nie każdemu się to opłaci

Wykupienie gwarancji ochrony zniżek powinni rozważyć tylko ci kierowcy, którzy zdążyli już wypracować sobie pokaźne zniżki (np. 60%). Nie jest to zatem ciekawy produkt dla osób bardzo młodych, które mają za sobą maksymalnie kilka lat ciągłości ubezpieczeniowej z tytułu OC.

Warto również zwrócić uwagę na bardzo istotny fakt. Otóż gwarancja ochrony zniżek najczęściej działa tylko do wystąpienia pierwszej szkody w danym roku obowiązywania polisy. Jeśli więc jesteś pechowym kierowcą i dość często powodujesz różne zdarzenia drogowe, taka ochrona praktycznie nic Ci nie da.

Jest to natomiast bardzo dobre rozwiązanie dla kierowców, którzy jeżdżą ostrożnie, nie mają na koncie żadnych stłuczek i w związku z tym chcą zabezpieczyć przed bolesną utratą ciężko wypracowanych zniżek.

Gdzie wykupić?

Gwarancję ochrony zniżek oferują praktycznie wszyscy ubezpieczyciele działający w naszym kraju. Wystarczy o to zapytać na etapie składania wniosku o polisę. Oczywiście przed wykupieniem takiej gwarancji należy dokładnie zapoznać się z warunkami stawianymi przez ubezpieczyciela.

Szczególnie uważnie trzeba sprawdzić, czy przypadkiem gwarancja nie zadziała jedynie w razie spowodowania niegroźnej (a więc taniej w likwidacji) stłuczki. Najkorzystniej będzie wybrać wariant bez takich ograniczeń.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.