Jak nie stracić zniżek z OC?

Remigisz Szulc
18.08.2021

Utrata zniżek z OC jest bardzo bolesna, ponieważ niemal zawsze powoduje znaczące podwyższenie wysokości kolejnej składki. Najlepiej byłoby oczywiście jeździć bezszkodowo i spać spokojnie, ale wiadomo, że wypadki chodzą po ludziach i stłuczki po prostu się zdarzają. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby nie stracić zniżek z OC nawet w razie spowodowania kolizji. Znajdziesz je w naszym poradniku.

Sprawdź, czy rzeczywiście składka znacząco wzrośnie

Jeśli miałeś szkodę, a teraz zbliża się moment zawarcia nowej polisy OC, to poproś obecnego ubezpieczyciela o wyliczenie składki. Być może wcale nie będzie ona znacząco wyższa. Może się okazać, że szkoda była na tyle mała, iż w imię utrzymania klienta ubezpieczyciel nadal będzie honorować Twoje wcześniejsze zniżki lub ewentualnie odbierze Ci tylko 5-10 proc. upustu.

Wylicz składkę w innej firmie

W dobie porównywarek ubezpieczeń jest to bardzo łatwe. Niekoniecznie musi być tak, że zniżki utraconego u jednego ubezpieczyciela nie będą honorowane przez innego. Na rynku ubezpieczeń panuje bardzo ostra konkurencja, dlatego czasami firmy walcząc o klienta są w stanie sprzedać mu polisę „po kosztach”, licząc na to, że zostanie z nimi na dłużej.

Wykup ochronę zniżek

Ochrona zniżek to usługa dodatkowa, jaką kierowcom oferują praktycznie wszyscy ubezpieczyciele. Schemat jest bardzo prosty: jeśli zdecydujesz się zapłacić nieco więcej za ochronę, to nawet po spowodowaniu i zlikwidowaniu szkody nie stracisz wcześniej wypracowanych zniżek.

Jest tylko mały kruczek: ta usługa nie jest przenoszona pomiędzy ubezpieczycielami. Oznacza to, że jeśli wykupisz ochronę zniżek w firmie X i spowodujesz szkodę, to aby faktycznie stracić upustów musisz zawrzeć nową polisę w tej samej firmie. Inne towarzystwa ubezpieczeniowe działające na rynku nie będą honorować Twoich ustaleń z dotychczasowym ubezpieczycielem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.