Jak skorzystać z assistance w podróży?

Piotr Kowalczyk
14.08.2023

Nikomu nie życzymy tak stresującej sytuacji, natomiast faktem jest, że każdego roku tysiącom osób psuje się samochód na drodze – również będącym w dalekiej podróży. Z myślą o tym ryzyku warto wykupić ubezpieczenie assistance, które może stanowić dodatek zarówno do polisy OC, jak i AC. W naszym artykule wyjaśniamy, jak skorzystać z ubezpieczenia assistance, gdy okaże się to rzeczywiście konieczne.

Oceń skalę problemu

Na początek warto opanować nerwy i dokładnie sprawdzić, co mogło się stać. Czy jest to poważna awaria mechaniczna, przebita opona, brak paliwa, a może jeszcze coś innego? Im dokładniej przedstawisz problem konsultantowi na infolinii, tym lepszej pomocy będzie mógł Ci udzielić – na przykład kierując na miejsce odpowiednio wyposażony samochód.

Zadzwoń pod całodobowy numer infolinii

Kolejnym krokiem jest kontakt z ubezpieczycielem. Na polisie znajdziesz całodobowy numer telefonu, pod który należy zadzwonić w razie konieczności skorzystania z pomocy drogowej. Konsultant przeprowadzi Cię przez cały proces i po uzyskaniu wszystkich informacji skieruje na miejsce pomoc.

Nikt nie odbiera? Skorzystaj z formularza online

Może się zdarzyć, zwłaszcza w nocy czy w weekend, że trzeba dłużej poczekać na połączenie z konsultantem – a rozmowy, zwłaszcza z kraju spoza Unii Europejskiej, też swoje kosztują. W takiej sytuacji warto skorzystać z formularza online, który natychmiast trafi do konsultanta i ten we własnym zakresie skontaktuje się z Tobą.

Podaj współrzędne

Jeśli do awarii doszło poza dużym miastem, w którym są ulice i numery domów, to konsultant może poprosić Cię o podanie współrzędnych niezbędnych do ustalenia Twojej pozycji. Możesz to sprawdzić np. w nawigacji samochodowej czy choćby w aplikacji Google Maps.

Poczekaj na przyjazd pomocy drogowej w bezpiecznym miejscu

Po otrzymaniu informacji, że na miejsce został skierowany samochód pomocy drogowej (dojazd może zająć kilka godzin, z czym trzeba się liczyć) poszukaj bezpiecznego miejsca. Na pewno nie zostawaj w aucie, które stoi na poboczu autostrady. Przejdź za barierki, a najlepiej udaj się na parking czy na stację benzynową, wcześniej oczywiście wystawiając trójkąt ostrzegawczy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.