Jakie dodatki do ubezpieczenia OC mają sens?

Antoni Kwapisz
05.08.2019

Wykupując ubezpieczenie OC samochodu zawsze w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na cenę polisy. Ubezpieczyciele dobrze o tym wiedzą, dlatego starają się przekonać kierowców do swojej oferty także różnego rodzaju dodatkami. Za niektóre z nich trzeba dopłacić, inne są wliczone w cenę ubezpieczenia. Podpowiadamy, które dodatki do ubezpieczenia OC rzeczywiście mają sens.

Assistance

Bardzo przydatny dodatek, który może Ci uratować skórę zwłaszcza w trasie. Assistance gwarantuje udzielenie pomocy drogowej w pewnej odległości od domu, choć spotyka się też opcje bez takiego ograniczenia. W pierwszej kolejności zostanie podjęta próba naprawienia usterki na miejscu, a jeśli jest to niemożliwe, wówczas samochód zostanie odholowany do warsztatu, a kierowca i pasażerowie będą mieć zapewniony nocleg. Jeśli więc często wyjeżdżasz w trasę lub planujesz rodzinne wakacje samochodem, to zdecydowanie warto wziąć OC z dodatkowym assistance.

NNW

Kierowcy bardzo często rezygnują z tego dodatku, by obniżyć cenę polisy, ale to pozorna oszczędność. NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, może się bardzo przydać. Zgodnie z definicją ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za wszelkie szkody, do jakich doszło w związku z przemieszczaniem się ubezpieczonym pojazdem – ochrona obejmuje nie tylko kierowcę, ale też pasażerów.

Ubezpieczenie szyb i opon

To kontrowersyjny dodatek, ponieważ ubezpieczenie szyb i opon z reguły jest obwarowane licznymi wykluczeniami. Warto jednak zapoznać się z OWU i podjąć decyzję, czy w tym konkretnym przypadku nie będzie to dobry wybór. Do uszkodzenia szyby (zwłaszcza czołowej) lub opony może dojść w każdej, nawet bardzo prozaicznej sytuacji, a koszty naprawy lub wymiany zwykle przekraczają cenę polisy.

BLS

Czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkody. Jest to duże udogodnienie, które w swojej ofercie ma tylko kilka towarzystw ubezpieczeniowych działających w Polsce. Dzięki BLS nie trzeba już likwidować szkody przez ubezpieczyciela sprawcy. Wystarczy zadzwonić do własnej firmy ubezpieczeniowej, przedstawić szczegóły zdarzenia, a resztą zajmą się już pracownicy. Jest to bardzo wygodne, pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, dlatego ten dodatek do ubezpieczenia OC szczególnie rekomendujemy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.