Kiedy należy sprawdzić ważność ubezpieczenia OC samochodu?

Mateusz Nowak
14.03.2023

Każdy samochód zarejestrowany w naszym kraju musi mieć ważne ubezpieczenie OC – dotyczy to również pojazdów niejeżdżących, na przykład uszkodzonych i trzymanych w garażu czy stojących w warsztacie. Za brak OC grożą bardzo wysokie kary. Bywają sytuacje, w których warto we własnym zakresie sprawdzić, czy dany samochód na pewno ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Kiedy i jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Gdy chcesz kupić używany samochód

Kupując samochód z rynku wtórnego należy zachować daleko idącą czujność. Nie chodzi tutaj tylko o zweryfikowanie stanu technicznego pojazdu, ale również o upewnienie się, że samochód ma ważną polisę OC. Nie polegaj na zapewnieniach sprzedawcy! Zażądają przedstawienia dowodu zakupu polisy i sprawdź okres jej ważności, aby nie okazało się, że za chwilę będzie Cię czekać spory wydatek.

Po kolizji drogowej

Kolizja to zawsze stresujące wydarzenie. Warto natomiast opanować emocje i podejść do sprawy na chłodno. Priorytetem jest upewnienie się, że samochód ma ważne ubezpieczenie OC – szczególnie, gdy jest to auto sprawcy kolizji.

Jeśli nie chcesz wzywać na miejsce policji i poprzestajesz na spisaniu oświadczenia, to koniecznie trzeba sprawdzić, czy auto sprawcy na pewno jest ubezpieczone – jeśli nie, to mogą być duże problemy z uzyskaniem odszkodowania.

Jak sprawdzić ważność OC samochodu?

Najwygodniej i najszybciej będzie zrobić to poprzez stronę internetową Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – www.ufg.pl. Fundusz gromadzi informacje o wszystkich aktywnych polisach OC.

Wejdź na stronę, wybierz zakładkę „Baza OC i AC”, a następnie wpisz numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu, kraj wystawienia polisy i kliknij „Sprawdź”. Po chwili otrzymasz informację, czy dany pojazd rzeczywiście jest ubezpieczony.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie