Kiedy warto zacząć rozglądać się za nowym OC samochodu?

Remigisz Szulc
29.03.2023

Wkrótce kończy Ci się ubezpieczenie OC samochodu? W takim razie powoli zacznij szukać kolejnej opisy, aby przypadkiem nie przegapić terminu! Co prawda automatyczne przedłużenie umowy z obecnym ubezpieczycielem można w każdej chwili wypowiedzieć, ale rozsądniej i tak będzie zawczasu rozejrzeć się za nowym OC samochodu, by mieć możliwość spokojnego przeanalizowania otrzymanych propozycji. Kiedy się za to zabrać? Sprawdź w naszym poradniku.

Na około 30 dni przed końcem obecnej polisy

Zgodnie z prawem możesz zawrzeć nową polisę OC na 30 dni przed zakończeniem tej aktualnej. Jest to zatem optymalny moment na to, aby zacząć się rozglądać za ciekawszymi i przede wszystkim tańszymi ofertami. Pamiętaj, że w przypadku OC kryterium wyboru powinna być głównie cena, ewentualnie przydatne dodatki, jak assistance czy Bezpośrednia Likwidacja Szkody.

Po otrzymaniu oferty od obecnego ubezpieczyciela

Otrzymanie oferty przedłużenia umowy ubezpieczenia jest idealnym momentem na to, aby zweryfikować jej opłacalność. Nie licz na to, że obecny ubezpieczyciel potraktuje Cię jakoś wyjątkowo i zaproponuje korzystne warunki dla stałego klienta.

Towarzystwom ubezpieczeniowym bardziej zależy na pozyskiwaniu nowych klientów, niż na utrzymywaniu „starych”. Stąd bez żadnych sentymentów porównaj otrzymaną propozycję z ofertami rynkowymi i gdy znajdziesz dużo tańszą polisę, to po prostu przejdź do konkurencji.

Gdy chcesz wiedzieć, na jaki wydatek musisz się przygotować

Za nowym ubezpieczeniem OC można się rozglądać na długo przed zakończeniem obecnego. Robią tak przede wszystkim te osoby, które są przezorne i bardzo odpowiedzialnie gospodarują domowym budżetem.

Gdy media „trąbią” o drakońskich podwyżkach cen OC, co budzi w Tobie niepokój, to po prostu wylicz przykładową składkę na Twój samochód w jednej z internetowych porównywarek ubezpieczeń. Pozwoli Ci to zorientować się w realnej skali podwyżek i np. zawczasu zacząć odkładać pieniądze na nową polisę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie