Koniec z wjazdem do Rosji i na Białoruś na Zieloną Kartę!

Maciej Piwowski
17.05.2023

Zielona Karta to dodatkowe ubezpieczenie, które chroni przed finansowymi skutkami kolizji samochodowej w krajach niebędących członkami Unii Europejskiej. Dotyczy to również Rosji i Białorusi. Kierowcy wybierający się do tych państw autem muszą pamiętać, że od 1 czerwca 2023 Zielona Karta już w nich nie zadziała i żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie wystawi tego dokumentu na podróż czy to do Rosji, czy na Białoruś. Zapraszamy po szczegóły.

Efekt dwustronnego wypowiedzenia porozumienia

Już w czerwcu 2022 roku Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych wypowiedziało respektowanie Zielonej Karty dla kierowców z Białorusi i Rosji. Jak nietrudno się domyśleć, taką samą decyzję podjęły odpowiedniki biura w obu tych krajach. Wciąż obowiązuje okres przejściowy, który zakończy się dokładnie 1 czerwca 2023 roku.

Od tego dnia Zielona Karta nie będzie już chronić w razie spowodowania kolizji na terytorium czy to Rosji, czy Białorusi. Mało tego: obywatel Polski, który chciałby przekroczyć autem granicę np. z Rosją po 1 czerwca 2023 roku, nie zostanie wpuszczony bez wykupienia granicznego ubezpieczenia OC.

Takie ubezpieczenie ma kosztować około 15 euro i naprawdę nie warto kombinować z uniknięciem obowiązku jego wykupienia. W razie przyłapania kierowcy na nieposiadaniu dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej, kara może wynieść nawet 200 euro.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie