Które elementy otoczenia domu warto objąć ubezpieczeniem?

Antoni Kwapisz
26.04.2021

Wykupując ubezpieczenie domu nie zawsze zwracamy uwagę na to, czy aby na pewno obejmuje ono także otoczenie budynku. Tymczasem jest to bardzo ważna kwestia. W końcu zawsze może się zdarzyć jakiś wypadek, poważna awaria czy choćby gwałtowne zjawisko pogodowe, które wyrządzi poważne straty np. w ogrodzie. W naszym poradniku podpowiadamy, które elementy otoczenia domu warto objąć ubezpieczeniem.

Ogrodzenie

Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy ogrodzenie sąsiaduje z ruchliwą ulicą. Zawsze trzeba brać pod uwagę ryzyko, że jakiś nieostrożny kierowca po prostu wjedzie nam w płot i ucieknie z miejsca zdarzenia. Wówczas w uniknięciu wysokich kosztów pomoże tylko dobre ubezpieczenie. Warto się zatem upewnić, że polisa obejmuje ochroną właśnie ogrodzenie posesji (wszystkie jego elementy, włącznie z murkiem).

Domek gospodarczy

Jest niezbędny zwłaszcza w dużym ogrodzie, a często prezentuje się bardzo efektownie i jest wartościowy. W takiej sytuacji rozsądnie będzie objąć domek gospodarczy ochroną ubezpieczeniową. Należy się upewnić, czy ubezpieczyciel pokryje koszty zarówno zniszczenia domku np. w wyniku gwałtownej wichury, ale też włamania – tutaj radzimy zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczenie obejmuje narzędzia ogrodowe.

Rośliny ogrodowe

Nie wszyscy wiedzą, że rośliny także mogą i powinny zostać objęte ochroną ubezpieczeniową. Oczywiście mało kto zgłosiłby się do ubezpieczyciela z powodu uszkodzenia jednego drzewka czy tui, ale jeśli np. ogród nawiedzi nawałnica, która zniszczy dziesiątki cennych roślin i straty wyniosą kilka czy kilkanaście tysięcy złotych, to ochrona ubezpieczeniowa będzie tutaj na wagę złota. Dlatego dobrze radzimy, aby upewnić się, że wybrany wariant ubezpieczenia obejmuje również ewentualne straty w roślinności.

Taras

Jego wykonanie jest bardzo kosztowne, dlatego lepiej jest mieć pewność, że w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń ubezpieczyciel sfinansuje odbudowę wymarzonego tarasu. Czasami jest on traktowany, jako integralna część budynku, ale niewykluczone, że potrzebne będzie tutaj zastosowanie rozszerzenia do polisy. Na pewno warto się na to zdecydować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.