Kupiłeś samochód bez ważnego OC? Uważaj!

Remigisz Szulc
06.10.2017

Takie sytuacje są bardzo rzadkie, ale może się zdarzyć, że nowy właściciel samochodu kupi pojazd bez ważnego ubezpieczenia OC. Najczęściej dotyczy to bardzo wiekowych aut, które od lat stoją w garażach i stodołach. Warto wiedzieć, że polskie prawo nie zwalnia właścicieli z obowiązku wykupywania ubezpieczenia OC nawet na nieużytkowane samochody. Co powinieneś zrobić, jeśli zdecydujesz się na zakup pojazdu bez OC? Przeczytaj.

Od razu wykup ubezpieczenie!

Gdy masz już wybrany konkretny samochód, to najlepiej jeszcze na dzień przed podpisaniem umowy zawrzyj polisę ubezpieczeniową OC. Jeśli z jakichś powodów nie chcesz lub nie możesz tego zrobić, wykup ubezpieczenie najpóźniej w dniu odebrania auta od poprzedniego właściciela. W XXI wieku nie ma z tym żadnego problemu – możesz skorzystać z jednej z wielu porównywarek  i załatwić wszystkie formalności przez Internet lub telefonicznie.

Pamiętaj, że od momentu zawarcia umowy to Ty w pełni odpowiadasz za to, czy samochód ma ubezpieczenie OC. Za każdy dzień zwłoki możesz zapłacić bardzo wysoką karę:

  • Za trzy dni opóźnienia kara wynosi 800 złotych.
  • Za 14 dni opóźnienia jest to już 4000 złotych!

Masz wątpliwości, czy poprzedni właściciel wykupił OC?

Jeśli polisa przekazana przez poprzedniego właściciela wydaje Ci się podejrzana (np. nie zgadzają się na niej jakieś dane), to koniecznie sprawdź, czy samochód rzeczywiście jest ubezpieczony. Wystarczy, że podasz numer VIN i numer rejestracyjny na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to bezpłatne, a da Ci 100% pewność.

Pamiętaj!

Nigdy nie należy całkowicie ufać sprzedawcy samochodu. W tej branży zdarzają się różne sztuczki i naprawdę łatwo można wejść na minę.

Nie musisz się natomiast martwić tym, że poniesiesz konsekwencje niefrasobliwości poprzedniego właściciela. Jeśli samochód nie był przez dłuższy czas ubezpieczony, to nie zapłacisz z tego tytułu żadnej kary – pod warunkiem że zaraz po zakupie zawrzesz polisę.

To mimo wszystko ryzyko

Zakup samochodu bez ważnego OC jest dość kontrowersyjnym pomysłem. Skoro poprzedni właściciel nie zadbał o tak podstawową kwestię, to czy można się spodziewać, że auto będzie w dobrym stanie technicznym? Zastanów się nad tym.

Z prawnego punktu widzenia taka operacja jest możliwa i nie niesie ze sobą większego zagrożenia dla nowego właściciela. Jednak rozsądek podpowiada, aby do oferty sprzedaży samochodu bez OC podejść z dużą ostrożnością.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.