Leczenie stomatologiczne w ubezpieczeniu turystycznym – co musisz o tym wiedzieć?

Maciej Piwowski
15.07.2025

Zawierając polisę ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem, zwłaszcza zagranicznym, należy bardzo dokładnie zapoznać się z zakresem ochrony, czyli tym, co właściwie gwarantuje nam ubezpieczyciel. Często w ofertach pojawia się zapewnienie pokrycia kosztów leczenia stomatologicznego. Wyjaśniamy, jak należy to rozumieć.

Tylko nagłe sytuacje

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że ochroną objęte są tylko nagłe sytuacje, jak ostry ból zęba czy urazy stomatologiczne, do jakich doszło np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. Ubezpieczyciel nie zapłaci za rutynowe leczenie, które zostało rozpoczęte jeszcze przed wyjazdem. Nie pokryje również kosztów profilaktyki próchnicy, piaskowania, fluoryzacji etc.

Limity

Należy wiedzieć, że pokrycie kosztów leczenia stomatologicznego zazwyczaj jest tylko rozszerzeniem ochrony i podlega określonym z góry limitom kwotowym. Informacji na ten temat szukaj w OWU polisy – może się bowiem okazać, że przyznany limit wynosi np. tylko 800 zł, co w krajach zachodniej Europy może być niewystarczające do pokrycia pełnych kosztów leczenia.

Zanim udasz się do stomatologa

Jeśli w trakcie np. zagranicznych wakacji rozboli Cię ząb, to nie szukaj stomatologa na własną rękę. Najpierw skontaktuj się z ubezpieczycielem – zadzwoń pod numer infolinii, poinformuj o zdarzeniu i poczekaj na zorganizowanie pomocy. Ubezpieczyciele najczęściej wskazują konkretny gabinet lub wręcz sami umawiają klientom wizytę.

Pamiętaj również, że najczęściej konieczne będzie pokrycie kosztów leczenia z własnej kieszeni, a następnie ubieganie się o zwrot pieniędzy do kwoty limitu. Koniecznie poproś więc o wystawienie rachunku lub faktury za wykonaną usługę dentystyczną wraz z jej dokładnym opisem, co będzie podstawą do wypłaty odszkodowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie