Na co warto zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie szkolne dla dziecka?

Antoni Kwapisz
07.10.2019

Ubezpieczenie szkolne to potoczna nazwa produktu ubezpieczeniowego, jakim jest NNW dla dziecka. Standardowo wykupuje się je tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, choć taką ochroną można też objąć młodsze dzieci. Większość rodziców nie przykłada dużej wagi do szczegółów i po prostu decyduje się na ofertę grupową promowaną w szkole. Tymczasem diabeł tkwi w detalach, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę przed wykupieniem ubezpieczenia szkolnego dla dziecka. Najważniejsze z nich wymieniamy w naszym poradniku.

Zwrot kosztów leczenia stomatologicznego

Ten punkt może być różnie nazywany w zależności od konkretnej oferty. Należy jednak koniecznie sprawdzić, jaką kwotę zwrotu przewiduje dany wariant ubezpieczenia. Jest to o tyle ważne, że prywatne leczenie stomatologiczne jest bardzo kosztowne. Tymczasem uszkodzenie zębów (np. ukruszenie, wybicie, złamanie) to realny skutek jakiegoś wypadku czy to na terenie szkoły, czy na zajęciach dodatkowych. Im wyższa jest przewidziana suma refundacji, tym lepiej.

Zwrot kosztów za uszkodzony aparat ortodontyczny

Na ten punkt muszą zwrócić uwagę rodzice, których dziecko nosi lub wkrótce będzie nosić aparat ortodontyczny. Koszt takiego aparatu jest bardzo wysoki (nierzadko przekracza 1000 złotych), stąd rozsądnie będzie wybrać ubezpieczenie szkolne, które gwarantuje zwrot kosztów naprawy lub zakupu nowego aparatu w przypadku jego uszkodzenia.

Odszkodowanie za pobyt w szpitalu

Oczywiście, że żaden rodzic nie chciałby, aby jego dziecko trafiło do szpitala, jednak trzeba brać pod uwagę taką ewentualność na etapie wyboru ubezpieczenia NNW. Wypadki chodzą po ludziach, a po dzieciach szczególnie. Pociecha może trafić do szpitala w wyniku jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia czy ciężkiego zachorowania. Należy więc sprawdzić, czy i na jakich zasadach zadziała wtedy ubezpieczenie.

Można się spotkać z różnymi rozwiązaniami. Część ubezpieczycieli wypłaca pieniądze dopiero od którejś doby pobytu, część przyznaje rodzicom z góry ustaloną kwotę niezależnie od tego, jak długo dziecko będzie hospitalizowane.

Wyczynowe uprawianie sportu

Bardzo ważne jest tutaj słowo „wyczynowe”, które ubezpieczyciele mogą interpretować w skrajnie różny sposób. Dlatego przed wykupieniem polisy należy dokładnie zapoznać się z zapisami OWU, gdzie musi być wytłumaczone rozumienie terminu „wyczynowe uprawianie sportu”. Zwykle jest tak, że za taką formę aktywności ubezpieczyciele uznają każde dodatkowe zajęcia sportowe w profesjonalnym klubie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.