OC to nie wszystko co potrzebujesz za granicą

Maciej Piwowski
28.11.2016

Planujesz zagraniczny wyjazd? Masz do wyboru kilka środków komunikacji – samoloty, kolej, statki, autokary… Wśród różnych możliwości w wielu sytuacjach najlepszy okazuje jednak się po prostu własny samochód. Ruszając autem w daleką drogę, pamiętaj, że standardowa polisa może być niewystarczająca. Dowiedz się, jakiego ubezpieczenia potrzebujesz zagranicą.

Nim wyruszysz w drogę

Przed wyjazdem koniecznie zaplanuj podróż samochodem, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty:

  • stan pojazdu;

  • doświadczenie na drodze;

  • ceny paliwa i miejsc parkingowych;

  • stan dróg na trasie;

  • prawo ubezpieczeniowe.

Ta ostatnia kwestia ma niebagatelne znaczenie. Poruszając się na co dzień po polskich drogach, jesteś zobowiązany do posiadania polisy ubezpieczeniowej. Każde auto powinno mieć aktualne OC, wielu kierowców decyduje się też na dodatkowy, ale nieobligatoryjny pakiet AC (autocasco). Również zagranicą należy posiadać określoną polisę uzależnioną od tego, dokąd się jedzie.

Jakie ubezpieczenia w Europie i na świecie

Międzynarodowe regulacje na szczęście nie budzą większych wątpliwości. „Nasze” OC wystarczy do poruszania się po wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz kilku pozostających z nią w bliskich związkach. Pozostałe państwa na kontynencie oraz te, do których również stosunkowo łatwo dotrzeć (Azja, Afryka), wymagają legitymowania się „Zieloną Kartą”. Do tych krajów należą między innymi: Rosja, Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Albania, Tunezja czy Turcja. „Zieloną Kartę” oferują towarzystwa ubezpieczeniowe działające na terenie Polski, często w ramach pakietu z OC i AC.

OC to nie wszystko

Podstawowe ubezpieczenie OC nie może być gwarantem komfortu. Zagraniczny wyjazd samochodem wiąże się wszakże z szeregiem potencjalnych niebezpieczeństw – awariami, stłuczkami, kradzieżami czy aktami wandalizmu. W takich przypadkach zwykła polisa nie działa – konieczne jest skorzystanie z polisy assistance lub autocasco obejmującego zdarzenia zagranicą. Rozszerzony pakiet ubezpieczeniowy wykupiony z myślą o zagranicznej podróży uwzględnia niebezpieczeństwa, na jakie jesteśmy narażeni. Jeżeli spowodujesz wypadek za granicą, Twoje auto spłonie lub zostanie skradzione – lepiej mieć gwarancję pomocy i pokrycia szkód przez ubezpieczyciela.

Jak zatem wybrać najkorzystniejszą ofertę i zarazem opłacalnie przygotować się do drogi? Odpowiedzi na to pytanie warto poszukać na serwisach takich jak najtaniejuagenta.pl. Porównywarka kilkudziesięciu ofert działająca w trybie online umożliwia intuicyjne wyszukanie najciekawszych i najtrafniej odpowiadających oczekiwaniom polis. Wystarczy wypełnić formularz dotyczący podstawowych danych (m.in. modelu, rocznika i producenta auta), aby w kilka sekund otrzymać czytelne porównanie rynkowych możliwości.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie