Prowadzisz warsztat samochodowy? Oto dlaczego musisz mieć ubezpieczenie

Mateusz Nowak
17.11.2023

Ubezpieczenia zawodowe to dziś norma. Wykupują je nie tylko specjaliści, ale także właściciele różnych biznesów – w tym przedsiębiorcy prowadzący warsztaty mechaniki pojazdowej. Tutaj wręcz konieczne jest posiadanie co najmniej dwóch polis: majątkowej (ochrona budynku i wyposażenia) oraz OC (chroniącej przed finansowymi konsekwencjami np. popełnionych błędów). Dowiedz się, dlaczego musisz mieć ubezpieczenie prowadząc warsztat samochodowy.

Wysokie ryzyko strat majątkowych

Warsztat samochodowy to jedno wielkie ryzyko, a raczej źródło wielu niebezpieczeństw, jakie mogą spowodować potężne straty majątkowe po stronie przedsiębiorcy. Przykładem może być pożar, który wybuchnie w trakcie naprawy samochodu znajdującego się na podnośniku – nie będzie wówczas czasu na wyprowadzenie auta, a jego ugaszenie przy pomocy standardowych gaśnic może się okazać niemożliwe. Z myślą o takich sytuacjach bezwzględnie należy ubezpieczyć warsztat od wszelkiego prawdopodobnego ryzyka.

Warto również wspomnieć o tym, że każdy warsztat samochodowy jest narażony na ryzyko kradzieży z włamaniem. Zdarzają się kradzieże pojazdów klientów, części samochodowych, narzędzi, opon, a nawet przypadki wymontowywania katalizatorów z aut zaparkowanych na warsztatowym placu.

Zabezpieczenie na wypadek błędów w sztuce

Mechanik to zawód podwyższonego ryzyka, zwłaszcza w dobie tak zaawansowanej technologii, jaką spotykamy we współczesnych samochodach. Mając tego świadomość warto wykupić ubezpieczenie OC, które zadziała w momencie, gdy klient słusznie zarzuci mechanikowi błąd w sztuce.

W takiej sytuacji ubezpieczenie pozwoli pokryć koszty naprawy pojazdu, dzięki czemu przedsiębiorca nie będzie narażony na bardzo wysokie wydatki z tytułu błędu popełnionego osobiście, czy przez jednego z mechaników.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie