Rozszerz podstawowe ubezpieczenie nieruchomości! Taka ochrona może Ci się przydać

Remigisz Szulc
28.11.2018

Wiele osób decydujących się na wykupienie ubezpieczenia nieruchomości nie wczytuje się w jego warunki. Z góry zakładają, że polisa obejmuje wszystkie najpopularniejsze ryzyka, czyli – pisząc kolokwialnie – zapewnia święty spokój. To mylny tok rozumowania. Ubezpieczenie nieruchomości w wariancie podstawowym ma bardzo zawężony zakres, dlatego rozsądnie będzie je rozszerzyć o dodatkowe elementy. Jakie? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Dlaczego warto rozszerzyć polisę?

Powód jest zupełnie oczywisty, ale warto o nim wspomnieć. Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości (mieszkania czy domu) obejmuje wyłącznie mury. Oznacza to, że ubezpieczyciel weźmie odpowiedzialność za straty w konstrukcji budynku. Jeśli np. dom spłonie, to właściciel otrzyma odszkodowanie, ale… wyłącznie do wartości odtworzeniowej. Nie dostanie natomiast pieniędzy za cały zgromadzony w środku dobytek.

Mało tego. Podstawowe ubezpieczenie z reguły nie chroni przed skutkami różnych awarii czy wypadków losowych. Jeśli poddasze domu zostanie zalane w wyniku nawałnicy, to wcale nie jest pewne, że właściciele otrzymają pieniądze na remont.

Dlatego tak ważne jest, aby przed zawarciem umowy dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) i sprawdzić, jaki jest zakres ochrony w ramach zaproponowanej polisy. Jeśli jest to ubezpieczenie podstawowe, absolutnie zalecamy jego rozszerzenie.

Ruchomości w budynku

Pod pojęciem „ruchomości” kryją się chociażby meble, sprzęt RTV i AGD oraz wszystko to, co przedstawia wartość, a nie jest trwale związane z budynkiem. W umowie musi się znaleźć zapis o wartości odtworzeniowej. Oznacza to, że ubezpieczający określa, jaka jest przybliżona wartość jego dobytku ruchomego i na taką kwotę jest zawierana polisa.

Stałe elementy wyposażenia

Tutaj w grę wchodzą m.in. okna, gładzie, tapety, podłogi, ale też zabudowa kuchenna czy wyposażenie łazienki. Jeśli którykolwiek z tych elementów ulegnie zniszczeniu w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy rabunku, to polisa pokryje związane z tym koszty.

Kradzież z włamaniem

To bardzo ważne rozszerzenie! Ubezpieczenie nieruchomości w wariancie podstawowym nie zapewnia ochrony przed skutkami włamania. Należy więc wybrać wyższy wariant, który obejmie kradzież i ewentualną dewastację.

OC w życiu prywatnym

To nie jest rozszerzenie z kategorii tych koniecznych, ale zdecydowanie warto w nie zainwestować. OC w życiu prywatnym to polisa, która chroni przed wszelkimi szkodami wyrządzonymi przez ubezpieczonego oraz – najczęściej – jego dzieci. Koszt nie jest wysoki, a ubezpieczenie może bardzo pomóc w sytuacji, gdy np. podczas wizyty w sklepie dziecko zrzuci z półki telewizor o wartości kilkunastu tysięcy złotych. Najczęściej OC w życiu prywatnym obejmuje również szkody wyrządzone przez zwierzę domowe (np. pogryzienie listonosza).

Dopiero tak rozszerzona polisa zapewnia domownikom pełne bezpieczeństwo, a jej cena wcale nie musi drastycznie wzrosnąć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie