Samochód z jednym kluczykiem a AC

Marek Szydełko
30.11.2021

Ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, wykupywanym w celu uchronienia się przed finansowymi konsekwencjami uszkodzenia lub kradzieży samochodu. Nie każdy jednak wie, że w przypadku posiadania tylko jednego kluczyka do auta mogą być problemy ze znalezieniem polisy. Jeszcze gorszy jest scenariusz, w którym do zgubienia kluczyka dochodzi już w trakcie trwania ubezpieczenia, a auto zostaje skradzione. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Czy można wykupić AC na samochód z jednym kluczykiem?

Tak, jest to jak najbardziej możliwe, natomiast wymaga nieco więcej zachodu ze strony właściciela pojazdu. Przede wszystkim nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe złoży Ci ofertę. Na pewno wykupisz AC na auto z jednym kluczykiem w PZU, Warcie oraz Allianz, a więc – jak pewnie wiesz – w najdroższych firmach ubezpieczeniowych.

Pamiętaj!

AC na auto z jednym kluczykiem zawsze będzie nieco droższe niż na samochodów, którego właściciel posiada dwa oryginalne kluczyki.

Dodatkowo trzeba wspomnieć o tym, że w takiej sytuacji zapis o posiadaniu tylko jednego kluczyka powinien być umieszczony w umowie ubezpieczeniowej – dopilnuj tego, ponieważ brak takiej informacji może spowodować lawinę problemów w momencie ubiegania się o odszkodowania za skradziony pojazd.

Zgubiłeś kluczyk? Powiadom ubezpieczyciela

Wielu właścicieli pojazdów nie ma pojęcia, że w przypadku zgubienia jednego kluczyka muszą o tym fakcie poinformować firmę ubezpieczeniową, która wystawiła polisę AC. Jeśli tego nie zrobisz, a dojdzie do kradzieży, to ubezpieczyciel będzie mieć święte prawo odmówienia wypłaty odszkodowania, powołując się na rażące zaniedbanie ze strony ubezpieczającego.

Pamiętaj przy tym, że jeśli kluczyk został Ci skradziony, to musisz zgłosić ten fakt na policji i przedstawić stosowną notatkę ubezpieczycielowi. Na tym jednak nie koniec. Po poinformowaniu firmy ubezpieczeniowej o utracie jednego kluczyka czeka Cię jeszcze cała procedura związana z m.in. wymianą zamków w samochodzie oraz wymianą systemów zabezpieczeń, które można dezaktywować kluczykiem. Jeśli tego nie zrobisz, to ubezpieczyciel może wypowiedzieć Ci umowę polisy AC.

Na koniec dodajmy jeszcze, że nie warto ryzykować i we własnym zakresie zlecać dorobienia zapasowego kluczyka. Gdyby doszło do kradzieży auta, to pierwszym, co zrobi ubezpieczyciel, będzie sprawdzenie, czy właściciel posiada komplet oryginalnych kluczyków. Jeśli jeden z nich będzie tylko kopią, to firma ubezpieczeniowa zyska podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.