Sposoby na obniżenie ceny ubezpieczenia, czyli kiedy firmy ubezpieczeniowe chętnie udzielają rabatów?

Marek Szydełko
17.02.2020

Ubezpieczenie domu, samochodu, życia, podróży, dziecka – jeśli mamy kilka takich produktów (a dobrze je mieć), to musimy się liczyć ze znacznym obciążeniem budżetu. Suma składek może spokojnie wynieść kilka tysięcy złotych rocznie, stąd jest tutaj duży potencjał do szukania oszczędności. Nigdy jednak nie powinno to odbywać się kosztem zakresu ochrony. Są inne sposoby na to, aby zapewnić sobie solidną polisę ubezpieczeniową, a jednocześnie uzyskać dobry rabat. Co szczególnie chętnie honorują firmy ubezpieczeniowe? Sprawdź w naszym poradniku.

Karta Dużej Rodziny

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych przyznaje rabaty klientom posiadającym Kartę Dużej Rodziny – przypomnijmy, że mogą ją wyrobić rodziny z co najmniej trójką dzieci (również dorosłych!). Nic to nie kosztuje, a czasami pozwala uzyskać sowitą zniżkę, np. na ubezpieczenie majątkowe czy podróżne.

Standardowo rabat jest też przyznawany kierowcom ubezpieczającym samochód w ramach polisy AC, jeśli klient ma Kartę Dużej Rodziny – świadczy to o tym, że prawdopodobnie przewozi dzieci autem, a więc prowadzi bezpieczniej.

Umowa długoterminowa

Bardzo dobry i sprawdzony sposób na uzyskanie lepszej ceny. Działa on jednak tylko w przypadku ubezpieczeń majątkowych – jeśli na etapie kalkulowania składki zadeklarujemy, że chcemy wykupić ochronę na 3 lata i zapłacić składkę jednorazowo, zawsze otrzymamy rabat, który może wynieść nawet 20% ceny wyjściowej.

Udział własny w szkodzie

Ta metoda zadziała i w przypadku ubezpieczenia majątkowego, i komunikacyjnego. Jeśli klient zgodzi się na udział własny, czyli częściowe pokrycie szkody ze swojej kieszeni (np. w kwocie 500 złotych), to składka od razu będzie zauważalnie niższa. Czasami takie rozwiązanie bardzo się opłaca.

Stały klient

To nieprawda, że ubezpieczyciele nie nagradzają za lojalność. Owszem, może się zdarzyć, że symulacja składki dla nowego klienta będzie korzystniejsza niż dla przedłużającego umowę, ale w takiej sytuacji zawsze należy skontaktować się bezpośrednio z infolinią ubezpieczyciela i poprosić o indywidualną ofertę. W ostateczności pomoże groźna przejścia do konkurencji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.