Sprzedaż auta – co dalej z OC i AC?

Antoni Kwapisz
28.06.2021

Jeśli udało Ci się właśnie sprzedać samochód, to gratulujemy – na polskim rynku nie jest to wcale taka prosta sztuka. W takich momentach zwykle pojawia się pytanie o losy pakietu ubezpieczeń, jakimi był objęty pojazd. Co dalej z OC i AC? Czy trzeba skontaktować się z ubezpieczycielem po sprzedaży auta? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

OC może przejść na nowego właściciela

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest rodzajem ubezpieczenia obowiązkowego, co oznacza, że każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi je posiadać. Sprzedając samochód masz obowiązek przekazać polisę potwierdzającą zawarcie ubezpieczenia nowemu właścicielowi, który może z niej korzystać do samego końca i wtedy albo ją przedłużyć, albo wypowiedzieć i zawrzeć nową polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Jeśli na etapie sprzedaży porozumiałeś się z nabywcą, że wypowie on polisę od razu, to otrzymasz zwrot nadpłaconej i niewykorzystanej składki. Warunek jest jeden: wypowiedzenie musi złożyć nowy właściciel. Twoja rola kończy się wraz z przekazaniem pojazdu o polisy nabywcy.

AC nie przechodzi

Ubezpieczenie AC (auto casco) jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które chroni przed ryzykiem związanym z uszkodzeniem czy kradzieżą pojazdu. Wielu właścicieli decyduje się wykupić AC, aby spać spokojnie i mieć ochronę na wypadek np. spowodowanej przez siebie stłuczki. Czy nowy właściciel pojazdu może korzystać z takiej polisy?

Niestety nie. Specyfika ubezpieczenia AC jest taka, że zostaje ono przypisane konkretnemu właścicielowi pojazdu. W momencie sprzedaży auta polisa automatycznie wygasa. Warto więc od razu skontaktować się z ubezpieczycielem, przesłać mu skan umowy kupna-sprzedaży lub faktury, aby dzięki temu otrzymać zwrot za niewykorzystany okres.

Nowy właściciel, jeśli chce, aby jego auto było objęte ubezpieczeniem AC, musi zawrzeć polisę we własnym zakresie. Najkorzystniej jest tutaj wypowiedzieć także OC, aby dzięki temu móc wykupić pakiet OC/AC na najkorzystniejszych zasadach (samo AC zawsze jest znacznie droższe, w dodatku przy kontynuacji OC nie będą się zgadzać terminy polis).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.