Szkoda wyrządzona przez pasażera pojazdu

Mateusz Nowak
19.10.2017

Tak naprawdę odpowiedzialnym za szkodę może być nie tylko kierujący pojazdem, ale i pasażer. W jaki sposób może dojść do takiej sytuacji? Chyba najczęstszym i najpopularniejszym przypadkiem takiego zdarzenia jest sytuacja, w której pasażer zbyt szeroko otworzy drzwi na parkingu, uszkadzając tym samym samochód stojący obok. Taka sytuacja może być niezwykle kłopotliwa. Zwłaszcza, że ze względu na takie okoliczności ubezpieczyciel, z którym podpisaliśmy umowę na OC samochodu, może odmówić wypłacanie odszkodowania. Jak zachować się w takiej sytuacji?

W przypadku standardowej parkingowej szkody, która została wyrządzona przez pasażera pojazdu ubezpieczyciel ma prawo domowy wypłaty świadczenia. Są jednak sytuacje, w których jest to możliwe.

Odszkodowanie z OC kierowcy należy się właścicielowi poszkodowanego auta głównie jeśli to właściciel lub osoba kierująca pojazdem spowodowała wystąpienie konkretnej szkody. Istnieją jednak pewne odstępstwa od tej sytuacji. Odszkodowanie z OC należy Ci się także wtedy, gdy za szkodę jest odpowiedzialne dziecko właściciela/kierowcy, inna osoba znajdująca się pod opieką kierowcy albo właściciela lub sam właściciel lub współwłaściciel, nawet jeśli nie byli w danym momencie kierującymi, a jedynie pasażerami, dodaje ekspert portalu odszkodowaniepowypadkowe.pl.

Sytuacja się komplikuje jeśli mamy do czynienia z tzw. osobą trzecią, czyli kimś, kto nie jest kierowcą, właścicielem, współwłaścicielem lub osobą znajdującą się pod prawną opieką którejś z tych osób. W takim przypadku nie można dochodzić odszkodowania z OC kierowcy/właściciela samochodu, przez który pojawiła się szkoda.

Dlatego też w przypadku wystąpienia takiej sytuacji istotne jest byś poznał dane osobowe sprawcy szkody - wówczas możesz skorzystać z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym winowajcy (o ile je posiada) lub wejść na drogę sądową (oczywiście po właściwym zebraniu dowodów, które wskazują na winę tej konkretnej osoby). Możesz również spróbować się porozumieć ze sprawcą, który z własnej woli może chcieć zadośćuczynić Ci szkód, jakie wyrządził względem Twojego mienia.

Jeżeli jednak nie uda Ci się ustalić sprawcy tego rodzaju zdarzenia, najprawdopodobniej będziesz musiał samodzielnie pokryć koszty likwidacji tego typu uszkodzeń.

Warto również wspomnieć o tym, że jeśli do uszkodzenia doszło w skutek działania tak zwanej siły wyższej - na przykład bardzo silny podmuch wiatru sprawił, że pasażer nie utrzymał drzwi samochodu, czego konsekwencją było uderzenie owych drzwi w Twój samochód, wówczas nie będziesz mieć możliwości dochodzenia odszkodowania - czy to z OC sprawcy czy OC właściciela pojazdu.

Pamiętaj, żeby uczulać swoich pasażerów na to, by zachowywali szczególną ostrożność - zwłaszcza na parkingach, gdzie odległości między poszczególnymi pojazdami są niewielkie. Dzięki temu możecie uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji oraz ponoszenia stosunkowo wysokich kosztów usunięcia nawet niewielkich uszkodzeń lakierniczych z innych samochodów.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie