Ubezpieczenie assistance na zagraniczny wyjazd samochodem – na to musisz zwrócić uwagę!

Remigisz Szulc
11.10.2021

Wybierając się na zagraniczne wakacje własnym samochodem po prostu trzeba przewidzieć, że po drodze może się zdarzyć dosłownie wszystko – awaria, stłuczka, poważniejszy wypadek etc. Właśnie na takie sytuacje wymyślono ubezpieczenie assistance. Wiele firm ubezpieczeniowych dokłada je do polisy OC (w wariancie podstawowym) oraz AC (w wariancie rozszerzonym). Jeśli jednak nie masz assistance na samochód, a do wyjazdu jest coraz bliżej, to jak najszybciej zabierz się za wyszukanie korzystnej oferty. Sprawdź, na co trzeba tutaj zwrócić uwagę.

Wiek samochodu

Na początek zwróć uwagę na to, że nie każdy ubezpieczyciel zaoferuje Ci polisę assistance na zagraniczny wyjazd. W większości towarzystw obowiązuje klauzula wieku pojazdu. Oznacza to, że jeśli Twoje auto ma np. 16 lat, to będzie Ci bardzo trudno znaleźć ubezpieczenie, a już na pewno w sensownej cenie.

Limit holowania

Jest to najważniejszy element składowy polisy, na który trzeba zwrócić uwagę na etapie wyboru najkorzystniejszego ubezpieczenia assistance. Przykładowo: jedziesz na wakacje do Chorwacji, 1500 kilometrów od domu. Jeśli auto zepsuje się w Budapeszcie, a limit holowania wynosi tylko 300 kilometrów, to Twoje auto w praktyce zostanie odholowane tylko do najbliższego warsztatu. Zapomnij o przywiezieniu go na lawecie do domu czy na kwaterę w Chorwacji.

Dlatego szukając dobrego ubezpieczenia assistance na zagraniczne wakacje zawsze warto skupić się na tych ofertach, które obejmują jak największy limit holowania. Można znaleźć polisy gwarantujące przewiezienie auta na lawecie nawet na odległość do 1500 kilometrów.

Hotel dla kierowcy i pasażerów

Gdy dojdzie do awarii samochodu daleko od miejsca docelowego, a już szczególnie późnym wieczorem czy w nocy, to dobrze jest mieć ubezpieczenie assistance gwarantujące bezpłatny pobyt w hotelu dla wszystkich osób podróżujących autem. Zwykle limit wynosi 3 noce. Będzie to to bardzo komfortowe rozwiązanie w sytuacji, gdyby miało się okazać, że usterka nie jest poważna i może zostać usunięta na przykład w ciągu jednego dnia. 

Samochód zastępczy

Koniecznie sprawdź, czy proponowane Ci polisy assistance obejmują użyczenie samochodu zastępczego i na jak długo. Najlepsze polisy zapewniają auto zastępcze na okres nawet 14 dni, w tym możliwość powrotu nim do domu bez konieczności zwrócenia go w punkcie wynajmu. Jest to coś, za co zdecydowanie warto dopłacić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.