Ubezpieczenie auta w leasingu – czy możesz wykupić polisę na własną rękę?

Maciej Piwowski
05.07.2021

Leasingowanie samochodów wciąż cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Z tej opcji korzysta większość przedsiębiorców, którzy upatrują w niej nie tylko korzyści podatkowych, ale też okazji do tego, aby jeździć samochodem wysokiej klasy, na który normalnie nie byłoby ich stać. Oczywiście samochód wzięty w leasing musi mieć komplet ubezpieczeń – OC, AC oraz GAP. Czy takie ubezpieczenia możesz wykupić na własną rękę, z pominięciem leasingodawcy?

Sprawdź zapisy umowy

To, czy masz prawo wykupić pakiet ubezpieczeń na auto wzięte w leasing zawsze musi wprost wynikać z umowy. Dlatego dokładnie ją przeczytaj (chociażby sam akapit o ubezpieczeniach). Jeśli zapodziałeś gdzieś umowę, to zadzwoń do leasingodawcy i zapytaj, jakie jest jego stanowisko w tej sprawie.

Na szczęście obecnie większość firm leasingowych nie robi swoim klientom problemów z zawieraniem polis ubezpieczeniowych w innych towarzystwach. Warunkiem jest to, aby:

  • polisa nie uwzględniała żadnych regresów,
  • w polisie nie było wzmianki o udziale własnym w szkodzie,
  • w polisie znalazła się wyraźna informacja, że właścicielem pojazdu jest firma leasingowa.

Jeśli więc leasingodawca zgadza się na to, aby klient we własnym zakresie ubezpieczył pojazd od wszelkiego ryzyka, to możesz śmiało poszukać najkorzystniejszej oferty na rynku, pamiętając o wymienionych wyżej zasadach.

Poproś leasingodawcę o ofertę na pakiet ubezpieczeń

Bywają sytuacje, w których nie opłaca się zawierać polis ubezpieczeniowych na własną rękę. Leasingodawcy często oferują użytkownikom bardzo korzystne pakiety, co jest efektem ich współpracy z wybranymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Dlatego zawsze w pierwszej kolejności o wyliczenie składki warto poprosić przedstawiciela leasingodawcy.

Rada

Zdarza się również, że leasingodawcy są skłonni obniżyć swoją marżę, jeśli tylko klient skorzysta z zaproponowanego pakietu ubezpieczeń.

Ubezpieczenie auta w leasingu na własną rękę – mogą być problemy

Okazuje się, że samodzielne wykupienie pakietu wymaganych przez leasingodawcę ubezpieczeń nie jest wcale takie proste. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych nawet nie złoży Ci oferty, gdy dowie się, że chodzi o samochód wzięty w leasing. Nie wiadomo, z czego to dokładnie wynika, ale takie są fakty.

Jeśli zetkniesz się z taką sytuacją, to dla świętego spokoju ponownie skontaktuj się z leasingodawcą i poproś o ofertę na pakiet ubezpieczeń, którą można jeszcze negocjować. W grę wchodzi również rozłożenie składki na raty doliczane do miesięcznej raty leasingu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.