Ubezpieczenie bramy wjazdowej i automatu – o czym trzeba wiedzieć?

Marek Szydełko
11.08.2023

Obecnie standardem jest, że wjazd na prywatną posesję odbywa się za pośrednictwem bramy przesuwnej lub skrzydłowej sterowanej automatem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie w czasie gorszej pogody czy mrozu. Ubezpieczając swoją nieruchomość warto zwrócić uwagę na to, czy polisa obejmuje również bramę wjazdową wraz z automatem.

To nie jest takie oczywiste

Wiele osób mogłoby być zaskoczonych faktem, że ich teoretycznie kompletne ubezpieczenie wcale nie gwarantuje wypłaty pieniędzy w razie uszkodzenia bramy wjazdowej czy automatu. Bardzo często oba elementy są wymienione dopiero w rozszerzeniach ubezpieczenia nieruchomości, na przykład jako części stałe terenu zewnętrznego, elementy małej architektury ogrodowej etc.

Jeśli więc Twoja polisa nie obejmuje ochrony przed skutkami uszkodzenia bramy wjazdowej i/lub automatu, to na pewno warto zdecydować się na jej rozszerzenie, zwracając uwagę na kilka szczegółów.

Jak dobrze ubezpieczyć bramę wjazdową z automatem?

Najważniejsze jest sprawdzenie, w jakich sytuacjach takie ubezpieczenie w ogóle zadziała. W przypadku bramy wjazdowej wypłata środków powinna nastąpić na skutek aktu wandalizmu, wypadku komunikacyjnego, pożaru czy zalania.

Jeśli chodzi o automat, to tutaj ochrona obejmuje najczęściej kradzież, celowe uszkodzenie np. podczas włamania na teren posesji, jak i przepięcie w wyniku uderzenia pioruna.

Należy się również upewnić, czy ubezpieczenie gwarantuje wypłatę środków na wymianę uszkodzonej instalacji zasilającej automat, a także na rozebranie i ponowne ułożenie kostki brukowej, jeśli to pod nią biegnie instalacja elektryczna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie