Ubezpieczenie OC kampera: co musisz o tym wiedzieć?

Maciej Piwowski
05.01.2021

Karawaning przeżywa ogromny wzrost zainteresowania – i to nie tylko w naszym kraju. Ten sposób spędzania wakacji czy krótkiego urlopu uchodzi za wyjątkowo komfortowy, dający poczucie wolności, a w dobie pandemii także bezpieczny. Nic dziwnego, że w 2020 roku odnotowaliśmy kolejny rekord sprzedaży nowych i używanych kamperów. Pamiętajmy natomiast, że taki pojazd musi zostać ubezpieczony – obowiązkowe jest ubezpieczenie OC w ruchu drogowych. Co warto wiedzieć przed zawarciem polisy?

Czy OC na kampera można kupić przez Internet?

W momencie pisania tego poradnika (końcówka 2020 roku) jest to nadal niemożliwe. Stosunkowo niewielu ubezpieczycieli oferuje polisy OC na kampera, a ci, którzy mają je w swojej ofercie, nie umożliwiają wyliczenia składki online. W tym celu trzeba albo zgłosić się do brokera, albo zadzwonić na infolinię firmy ubezpieczeniowej.

Rada

Kampera na pewno można ubezpieczyć w PZU, Warcie oraz Compensie.

Ile kosztuje OC na kampera?

Stawki są uzależnione od dokładnie tych samych czynników, co w przypadku samochodów osobowych. Ubezpieczyciel weźmie więc pod uwagę:

  • wiek kierowcy – i tutaj uwaga, bo trzeba podać wiek każdego z kierowców, jeśli kampera będą prowadzić różne osoby (co w długiej trasie jest w zasadzie pewne),
  • wartość pojazdu – nie zapominajmy, że nawet używane kampery są bardzo drogie, co zawsze wpłynie na wysokość składki,
  • klasyfikacja samochodu – przed zakupem kampera warto się upewnić, że jest on sklasyfikowany, jako pojazd specjalnego przeznaczenia. Wówczas OC będzie niższe niż w przypadku np. auta dostawczego.

Składki OC na kampera przeciętnie mieszczą się w przedziale od około 500 do nawet 1500-1700 złotych rocznie. Największy wpływ na ofertę ubezpieczyciela ma wartość pojazdu (nietrudno znaleźć kampery kosztujące grubo ponad 200 tysięcy złotych) oraz wiek kierowcy – osoby do 26. roku życia muszą się liczyć z bardzo niekorzystnymi składkami.

Pocieszające jest natomiast to, że w przypadku OC na kampera obowiązuje dokładnie ta sama zasada, z jaką mamy do czynienia chcąc ubezpieczyć samochód osobowy. Zawsze kierujemy się wyłącznie wysokością składki, ponieważ właściciel kampera nie osiąga żadnych korzyści z tytułu posiadania polisy (ewentualnie poza usługą BLS – Bezpośrednia Likwidacja Szkody, nad którą warto się zastanowić).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.