Ubezpieczenie OC skutera – co musisz o tym wiedzieć?

Andrzej Winnicki
06.12.2021

Skutery nie są w Polsce tak popularne, jak chociażby we Włoszech czy w innych krajach południa Europy. Wynika to oczywiście z o wiele trudniejszych warunków pogodowych, które praktycznie uniemożliwiają całoroczne korzystanie z takiego pojazdu. Zainteresowanie skuterami sukcesywnie jednak rośnie. Jeśli sam jesteś zdecydowany na zakup jednośladu z napędem spalinowym lub elektrycznym, to musisz znać przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC. Najważniejsze kwestie omawiamy w naszym artykule.

Czy trzeba wykupić OC na skuter?

Jak najbardziej tak. Skuter jest definiowany, jako pojazd poruszający się po drogach publicznych, podlegający obowiązkowej rejestracji. Tym samym jego właściciel musi wykupić ubezpieczenie OC na jednoślad – i to jeszcze zanim wyjedzie nim na drogę. Obecnie wydziały komunikacji wymagają przedstawienia dowodu zawarcia polisy OC w momencie rejestrowania pojazdu.

Ile kosztuje OC na skuter?

Stawki na szczęście są znacznie niższe od tych, jakie płacą właściciele samochodów. W Polsce bez problemu można znaleźć polisy OC na skuter kosztujące do 250-300 złotych rocznie. Pamiętaj, że prawo wymaga wykupienia polisy na cały rok, choć można ją opłacać w ratach – wszystko zależy od indywidualnej oferty ubezpieczyciela.

Czy OC na skuter przechodzi na nowego właściciela?

Tak, natomiast nie masz obowiązku przejmowania polisy. Jeśli kupisz używany skuter, który jest ubezpieczony, to możesz albo kontynuować polisę, albo ją wypowiedzieć i zawrzeć nową w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Pamiętaj tylko, że daty polis muszą się pokrywać, aby nie wystąpiła nawet jednodniowa przerwa.

Ważne!

OC poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie. Musisz więc pilnować, aby przed zakończeniem ochrony albo przedłużyć polisę, albo wykupić nową w innej firmie ubezpieczeniowej.

Co grozi za brak OC na skuter?

Nawet jednodniowa przerwa w ciągłości ubezpieczenia może zostać wychwycona przez system informatyczny UFG, co będzie się wiązać z nałożeniem kary finansowej na zapominalskiego właściciela pojazdu.

Jeśli przerwa w ubezpieczenie wyniosła do 3 dni, wówczas kara wynosi 190 złotych. Przerwa od 4 do 14 dni wiąże się z karą w wysokości 470 złotych. Jeśli natomiast Twój skuter nie będzie objęty ubezpieczeniem OC przez ponad 14 dni, to zostanie Ci naliczona kara w wysokości 930 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.