Ubezpieczenie szyb samochodowych: na czym to polega?

Andrzej Winnicki
03.02.2020

Wykupując obowiązkowe ubezpieczenie OC z pewnością spotkałeś się z propozycją rozszerzenia go o dobrowolne ubezpieczenie szyb samochodowych. Nie skorzystałeś? W przyszłości dobrze to przemyśl, bo taka ochrona może być bardzo przydatna. Ten rodzaj ubezpieczenia ma kilka istotnych zalet, o których warto wiedzieć. Zwłaszcza, że akurat  szyby samochodowe – a zwłaszcza przednia – należą do najczęściej uszkadzanych elementów auta.

Czym jest ubezpieczenie szyb samochodowych?

Jest to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne typu casco, a więc takie, które obejmuje szkody na pojeździe bez względu na to, kto jest sprawcą ich powstania. Co ważne, takie ubezpieczenie można wykupić poza standardowym pakietem auto casco, a więc posiadając wyłącznie obowiązkową polisę OC. Wówczas dochodzi do tzw. rozszerzenia ochrony.

Ubezpieczenie szyb samochodowych często jest traktowane przez firmy ubezpieczeniowe, jako produkt osobny, dodatkowy. Stąd nie należy z góry zakładać, że posiadając AC mamy również zapewnioną ochronę szyb. Lepiej zawczasu to sprawdzić i ewentualnie rozszerzyć polisę lub dopytać o to ubezpieczyciela przed podpisaniem umowy.

Ubezpieczenie szyb samochodowych w założeniu gwarantuje właścicielowi pojazdu wymianę lub naprawę uszkodzonej szyby – zarówno czołowej, jak i tylnej oraz bocznych. Jest to bardzo przydatne, ponieważ szkoda może wystąpić w zupełnie prozaicznej sytuacji, np. wtedy, gdy drobny kamień wystrzelony spod kół poprzedzającego pojazdu uszkodzi szybę czołową.

Najważniejsze zalety polisy

Ubezpieczenie szyb samochodowych nie tylko gwarantuje właścicielowi pojazdu święty spokój i chroni go przed wysokimi kosztami wymiany czy naprawy szyby (zwłaszcza przedniej, z podgrzewaniem i różnego rodzaju czujnikami). Dodatkowym atutem tego casco jest fakt, iż skorzystanie z polisy nie będzie się wiązać z utratą zniżek u obecnego ubezpieczyciela.

Czyli: jeśli zgłosimy szkodę z tytułu uszkodzenia szyby, zostanie ona zlikwidowana z polisy, to ubezpieczyciel nie potrąci klientowi zniżek na ubezpieczenie AC, gdy ten zdecyduje się przedłużyć umowę.

Ile to kosztuje? Czy warto?

Ubezpieczenie szyb samochodowych jest dość tanim produktem, ponieważ koszt takiego rozszerzenia waha się od kilkudziesięciu do niecałych 200 złotych rocznie. Biorąc pod uwagę, jak kosztowna może być wymiana szyby czy nawet jej naprawa (o ile jest w ogóle możliwa), trzeba uznać to casco za opłacalne. Oczywiście pod warunkiem, że umowa nie przewiduje jakichś dziwnych ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.