Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Azji. O czym warto pamiętać?

Krzysztof Jagielski
19.02.2022

Azja jest częstym celem podróży Polaków. Zakochaliśmy się w takich krajach, jak Tajlandia, Indonezja czy Wietnam, które są dla nas już łatwo dostępne i wcale nie tak drogie, jak się wydaje. Wybierając się w podróż do Azji koniecznie pamiętaj o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Sprawdź, na co warto tutaj zwrócić szczególną uwagę.

EKUZ nie wystarczy?

Nie, ponieważ karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ nie ma żadnej wartości w krajach azjatyckich – działa tylko na terytorium Unii Europejskiej i kilku stowarzyszonych państw. Wybierając się na wakacje do Azji nie musisz nawet zabierać ze sobą karty EKUZ – na pewno do niczego Ci się nie przyda.

Jak najwyższa suma ubezpieczenia

Podróż do Azji sama w sobie niesie większe ryzyko niż ta np. do Grecji. Dlatego zadbaj o to, aby wykupić ubezpieczenie z możliwie jak najwyższą sumą. Pozwoli to sfinansować koszty ewentualnego leczenia, pobytu w szpitalu czy akcji ratowniczej. Wydatki na ten cel w Azji mogą być wielokrotnie wyższe niż w Europie.

Koszty transportu medycznego

To bardzo ważna kwestia, na którą musisz zwrócić uwagę wykupując ubezpieczenie turystyczne na podróż do Azji. Koszty transportu medycznego są ogromne, dlatego nigdy na tym nie oszczędzamy. Gdyby miało się okazać, że musisz zostać przetransportowany do Polski np. samolotem w związku z chorobą, to dobre ubezpieczenie pokryje ten koszt w całości.

Wysokie OC

Dobre polisy turystyczne powinny obejmować również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Może się ono przydać w momencie, gdy np. uszkodzisz wyposażenie pokoju hotelowego czy zniszczysz coś na lotnisku – oczywiście niecelowo. Warto wykupić polisę z jak najwyższą sumą ubezpieczenia OC.

Uwaga na klauzule

W przypadku ubezpieczeń turystycznych często stosowane są różnego rodzaju klauzule wykluczające odpowiedzialność ubezpieczyciela. Zwykle dotyczą one np. działań wojennych, uprawiania sportów ekstremalnych czy znajdowania się ubezpieczonego pod wpływem alkoholu. Sprawdź, jakie klauzule zawiera zaproponowana polisa i ewentualnie spróbuj je usunąć poprzez podwyższenie kosztu ubezpieczenia.

Artykuł powstał przy współpracy Monevia.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.