Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – kto je opłaca?

Mateusz Nowak
22.01.2024

Odpowiedź na tytułowe pytanie wcale nie jest taka oczywista. Okazuje się, że nie ma jednej zasady, która przerzucałaby obowiązek ubezpieczenia mieszkania czy to na właściciela, czy najemcę. Strony mogą to uzgodnić między sobą. W grę wchodzą tutaj dwa równie popularne scenariusze.

Mury ubezpiecza właściciel, wyposażenie najemca

Jest to bardzo często spotykane rozwiązanie, które ma też sens z praktycznego punktu widzenia. Właściciel mieszkania wykupuje polisę chroniącą przed skutkami np. zniszczenia lokalu mieszkalnego w wyniku pożaru, trzęsienia ziemi itd. Ubezpieczenie obejmuje również skutki awarii instalacji.

Z kolei najemca wykupuje własne ubezpieczenie, w ramach którego ma zapewnioną ochronę wyposażenia, czyli mienia ruchomego – elektroniki, ubrań, prywatnych mebli itd.

Właściciel ubezpiecza całe mieszkanie i wyposażenie

W tym wariancie to właściciel jest jedyną osobą odpowiedzialną za ubezpieczenie lokalu, wykupując pełną polisę obejmującą i tzw. mury, i wyposażenie mieszkania – meble, sprzęt RTV i AGD etc. Jest to rekomendowane rozwiązanie w sytuacji, gdy mieszkanie zostaje udostępnione najemcy wraz z całym wyposażeniem.

Wówczas najemca może wykupić dodatkową polisę, która zabezpiecza jego prywatny dobytek, jak elektronika użytkowa, ubrania itp. Wskazane jest ponadto, aby najemca zawarł polisę ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, która zabezpieczy go finansowa na wypadek nieumyślnego wyrządzenia jakichś szkód w mieszkaniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie