Wady porównywarek ubezpieczeń

Marek Szydełko
01.05.2023

Porównywarki ubezpieczeń bez wątpienia zrewolucjonizowały rynek produktów asekuracyjnych. Dzięki nim każdy może w ciągu kilku chwil znaleźć ubezpieczenie domu, samochodu czy podróży, kupić je online i zaoszczędzić mnóstwo czasu, a przy tym pieniędzy. Pamiętajmy natomiast, że porównywarki mają też swoje wady, które krótko omawiamy w naszym poradniku.

Niechciane telefony

Podstawową wadą porównywarek ubezpieczeń jest to, że po skorzystaniu z takiego narzędzia niemal na pewno będziemy zasypywani SPAM-em oraz niechcianymi telefonami – oczywiście o ile zostawimy prawdziwy numer i adres e-mail (co jest wymagane do wyświetlenia ofert).

Na dłuższą metę może to być dość irytujące, tym bardziej, że de facto przekazujemy swoje dane różnym firmom ubezpieczeniowym i nie mamy do końca pewności, co później się z tymi danymi dzieje, jak są przechowywane itd.

Ograniczona dostępność ofert

Nie jest też tak, że porównywarka przedstawi nam oferty wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Propozycje będą ograniczone tylko do tych złożonych przez firmy współpracujące z daną porównywarką. Jeśli więc np. preferujesz PZU czy Wartę, to raczej nie licz na to, że porównywarka przedstawi Ci ofertę jednego z tych towarzystw.

Cena wcale nie musi być najniższa!

Nieporozumieniem jest twierdzenie, że porównywarka pozwala znaleźć rzeczywiście najtańsze ubezpieczenie. Nie zapominajmy, że porównywarka jest po prostu internetowym brokerem, wynagradzanym prowizyjnie za sprzedaż produktów. Ta prowizja zawsze będzie ukryta w cenie ubezpieczenia.

Nierzadko okazuje się więc, że kupując ubezpieczenie bezpośrednio w danym towarzystwie, uzyskamy lepszą cenę niż przez porównywarkę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie