Wyjazd za granicę własnym samochodem. Oto powody, dla których warto wykupić ubezpieczenie assistance

Marek Szydełko
24.10.2022

W dobie otwartych granic w Strefie Schengen podróżowanie własnym samochodem za granicę jest szybkie, łatwe i wygodne. Korzystają z tego m.in. rodziny wybierające się na wakacje np. do Włoch czy na południe Francji. Pamiętaj jednak, aby przed takim wyjazdem wykupić dodatkowe ubezpieczenie assistance. Dlaczego jest to tak ważne? Sprawdź to w naszym poradniku.

Zero stresu

Można sobie łatwo wyobrazić, jak stresującym przeżyciem jest awaria samochodu gdzieś na prowincji w obcym kraju. Takie sytuacje zdarzają się codziennie. Nawet jeśli masz prawie nowy i zadbany samochód, to musisz brać pod uwagę ryzyko usterki w dalekiej trasie. Assistance chroni przed finansowymi konsekwencjami takich zdarzeń, co gwarantuje wysoki komfort psychiczny.

Pana na drodze? Przyjedzie pomoc

Przebicie opony na drodze stanowi dziś niemały problem – zwłaszcza w nowoczesnych autach, w których np. nie ma koła zapasowego, tylko zestaw naprawczy. Poza tym wymiana koła np. na autostradzie nie jest wcale ani łatwa, ani bezpieczna. Spokojnie, od tego jest assistance. Na miejsce przyjedzie pomoc drogowa, która bezpłatnie wymieni koło lub naprawi uszkodzoną oponę, w ostateczności odholowując samochód do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego.

Unikniesz bardzo wysokich kosztów

Być może nie masz świadomości, ile może kosztować zwykłe holowanie samochodu na lawecie. W takich Włoszech zapłaciłbyś za te usługę minimum kilkaset euro, w zależności od odległości do warsztatu. Jeśli masz dobre assistance, to ubezpieczyciel weźmie te koszty na siebie i cała operacja zostanie przeprowadzona bezgotówkowo.

Bezcenna kontynuacja podróży

Kontynuacja podróży to opcja dostępna w wyższych pakietach ubezpieczenia assistance. W dużym skrócie: polega to na tym, że jeśli samochód jest unieruchomiony i nie można nim jechać dalej (musi trafić do warsztatu), to ubezpieczyciel zorganizuje transport alternatywny, na przykład wynajęty samochód, taksówkę, ewentualnie samolot. 

Na koniec jeszcze jedna rada. Jeśli masz już assistance, na przykład w ramach ubezpieczenia OC, to sprawdź jego zakres. Zwykle takie gratisowe assistance jest tylko w wariancie podstawowym, który za granicą może nie wystarczyć. W takiej sytuacji radzimy podwyższyć pakiet – koszt to już od kilkudziesięciu złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.