W każdym państwie osoby legalnie zatrudnione mają obowiązek odprowadzania konkretnych podatków. W przypadku Niemiec, czyli jednego z najczęściej wybieranych kierunków w celach zarobkowych przez Polaków, każdy pracownik zobowiązany jest do opłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (Einkommensteuer). Przed podjęciem pracy za zachodnią granicą Polski, zdecydowanie warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi prawidłowego rozliczania podatku z Niemiec. Sprawdź, co musisz wiedzieć o podatku dochodowym u zachodniego sąsiada Polski!
Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że podatek, który zostanie potrącony z Twojego wynagrodzenia, składa się z trzech rodzajów opłat. Podatek dochodowy od osób fizycznych w Niemczech jest podzielony na podatek dochodowy (Lohnsteuer), podatek kościelny (Kirchensteuer), a także podatek solidarnościowy (Solidaritätszuschlag). Wszyscy podatnicy mają obowiązek opłacenia jedynie pierwszego z wymienionych, dwa pozostałe dotyczą tylko osób spełniających określone warunki. Podatek kościelny płacą podatnicy, którzy zadeklarowali przynależność do grupy wyznaniowej. Wysokość tego podatku zależy od konkretnego landu zamieszkiwanego przez osobę rozliczającą się z Urzędem Skarbowym. Z kolei podatek solidarnościowy dotyczy jedynie podatników żyjących w landach zachodnich. Ta danina jest przekazywana na tereny byłego NRD, w celu wyrównania różnic pomiędzy obydwoma częściami podzielonego kiedyś kraju.
Warto również wiedzieć, że u zachodniego sąsiada Polski funkcjonują klasy podatkowe. Każdy podatnik należy do określonej grupy, a zasady przydzielania są uzależnione od sytuacji rodzinnej oraz wysokości zarobków.
Wiedza o tym, do której klasy podatkowej należysz, jest niezwykle przydatna. Grupa ma bowiem związek z możliwością korzystania z określonych ulg oraz zasiłków, a także określa wysokość kwoty, od której będą naliczane podatki z Niemiec. Czym charakteryzują się konkretne klasy podatkowe?
Jeśli jesteś osobą legalnie pracującą za zachodnią granicą, z pewnością chcesz dowiedzieć się, ile konkretnie wynoszą stawki podatków z Niemiec. W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych próg zaczyna się od 14%, a w zależności od dochodu może osiągnąć wartość nawet 45%. Warto również wiedzieć, że stawki obligatoryjnej daniny rosną wraz ze wzrostem wynagrodzenia. Dodatkowo należy uwzględnić kolejne obciążenia, jeśli spełniasz określone w pierwszej części artykułu warunki. Mowa o podatku kościelnym oraz podatku solidarnościowym, które również dotykają Polaków zamieszkujących określone landy, a także należących do grupy wyznaniowej. Podatek solidarnościowy, narzucany na osoby zamieszkujące zachodnią część Niemiec, wynosi 5,5%. Z kolei wysokość podatku kościelnego uzależniona jest od landu, w którym mieszkasz i może oscylować w okolicach 8 lub 9%.
Artykuł partnera.