Pomimo ogromnej popularności płatności bezgotówkowych, na co dzień wciąż miewamy kontakt z gotówką. Otrzymując banknot na przykład w sklepie czy od obcej osoby, która coś od nas kupiła, zawsze warto zachować czujność. W obiegu krąży mnóstwo falsyfikatów. Jak zatem rozpoznać fałszywy banknot bez specjalistycznego sprzętu? Jest na to kilka sposobów.
Oryginalny banknot szeleści i nie jest całkowicie płaski. Wyraźnie wyczuwalne są wypukłości i znaki, dlatego pierwsza rada brzmi: dokładnie „wymacaj” banknot, zanim go przyjmiesz i włożysz do portfela.
Oglądając banknot pod światło zwróć uwagę, czy widoczne są oznaczenia nominału w mikrodruku. Jeśli nie pojawiają się żadne znaki, to prawdopodobnie masz do czynienia z fałszywką.
Chodzi tutaj o sprawdzenie, czy nominał w dolnym rogu zmienia kolor lub kształt przy zmianie kąta patrzenia. Jest to zabezpieczenie charakterystyczne dla polskich banknotów.
Oczywiście po latach używania i przechodzenia z rąk do rąk banknot nie będzie jak nowy, ale powinien trzymać oryginalne wybarwienie. Jeśli jego kolor wydaje Ci się podejrzany, to lepiej go nie przyjmuj.
Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności banknotu, to w pierwszej kolejności udaj się do dowolnego banku w celu weryfikacji. Jeśli natomiast masz pewność, że banknot jest fałszywy, to od razu zgłoś sprawę na policję.
Pamiętaj: nigdy nie płać banknotem, który może być fałszywy. Świadome wprowadzanie takich pieniędzy do obiegu to przestępstwo zagrożone karą do 10 lat więzienia.