Jak zacząć tworzyć poduszkę finansową? Dlaczego to praktyczne rozwiązanie?

Mariusz Siwko
13.01.2023

Poduszka finansowa to nic innego, jak oszczędności zebrane na wypadek nagłej potrzeby czy awaryjnej sytuacji, do której może dojść w każdym gospodarstwie domowym. Także na skutek krajowych czy globalnych zmian ekonomicznych. Takie dodatkowe środki warto odpowiednio zabezpieczyć. Jednym z dobrych rozwiązań jest wówczas lokata oszczędnościowa z korzystnym oprocentowaniem. Na czym polega budowanie takiego zabezpieczenia?

Poduszka finansowa to poczucie bezpieczeństwa

W ten sposób określa się komfort psychiczny związany z zabezpieczeniem finansowym. Osoby, które zgromadziły na koncie oszczędnościowym pokaźne środki, nie martwią się zwykle o nieprzewidziane wydatki. Zwłaszcza, że niestabilna obecnie inflacja, ciągłe zakażenia wirusem COVID-19 czy rosnące ceny podstawowych produktów w sklepach coraz bardziej dają się we znaki. Poduszka finansowa wynika ze skutecznego i strategicznego oszczędzania nawet drobnych kwot każdego dnia.

Stara skarpeta czy bank, czyli gdzie najlepiej przechowywać środki?

Choć zasadniczym celem tworzenia poduszki finansowej jest gromadzenie środków na tzw. „czarną godzinę”, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednocześnie na nich zarabiać. Taką możliwość daje np. lokata oszczędnościowa oferowana przez większość banków działających obecnie na rynku. Interesujące oferty znajdziesz m.in. pod adresem https://finanse.rankomat.pl/oszczedzanie/lokaty/.

Aby stworzyć solidną poduszkę finansową, konieczna jest samodyscyplina i systematyka odkładania środków. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest rzetelna weryfikacja swoich nawyków zakupowych oraz zaplanowanie domowego budżetu. Potem możesz pomyśleć o najlepszej formie depozytu. Przygotowując się do zmian, warto regularnie sprawdzać ranking lokat kwartalnych i innych określonych terminowo. Oferty banków mogą ulegać zmianie co jakiś czas.

Wysokość poduszki finansowej – jakie cele sobie stawiać?

Nie da się jednoznacznie określić najlepszej wysokości poduszki finansowej. Planując jej stworzenie, musisz wziąć pod uwagę wiele indywidualnych parametrów, które zależą m.in. od twoich zarobków czy miesięcznych zobowiązań. Docelową wysokość zabezpieczenia możesz wyliczyć, zakładając np.:

  • trzykrotność twoich miesięcznych dochodów – eksperci zakładają, że to minimalna wysokość poduszki finansowej dla singla z dużego miasta;
  • sześciokrotność twoich miesięcznych dochodów – to dobra wysokość dla rodzin, które muszą się przygotować zarówno na kryzys, jak i nagłe wydatki związane z dziećmi;
  • dwunastokrotność twoich miesięcznych dochodów – idealna wysokość poduszki finansowej, czyli równowartość rocznej pensji. Kwota zgromadzona w takiej wielkości daje nie tylko komfort psychiczny, ale także otwiera możliwości inwestycyjne.

Wydaje ci się, że przy twoich zarobkach pojęcie dodatkowych środków na oszczędności nie istnieje? Nic bardziej mylnego! W większości przypadków wystarczy zmiana kilku finansowych nawyków, dzięki których będziesz w stanie regularnie odkładać nawet niewielkie kwoty. Codzienne zakupy czy nieplanowane wydatki to pierwsze aspekty, które należy wziąć pod lupę przy szukaniu oszczędności.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie