Lokata na nowe środki — sposób na oszczędzanie?

Maciej Piwowski
19.07.2022

Lokata na nowe środki to nowoczesny, wygodny i bezpieczny sposób pomnażania kapitału. Czym jest w praktyce i dlaczego warto założyć ją właśnie teraz? Podpowiadamy.

Od kilku miesięcy inflacja utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie. Aby zatrzymać galopujący wzrost cen produktów i usług, w październiku ubiegłego roku Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od lat zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych. Od października stopy procentowe urosły jeszcze kilkukrotnie, osiągając najwyższe od lat wartości. Jednym z następstw  podwyżek stóp procentowych jest wzrost oprocentowania lokat. Depozyty są dziś oprocentowane wyżej niż kilka czy kilkanaście miesięcy temu. Jeśli od jakiegoś czasu rozważałeś umieszczenie oszczędności na lokacie, to najlepszy moment, aby wreszcie to zrobić.

Czym jest lokata terminowa?

Lokata terminowa to depozyt zawierany na konkretny, wskazany w umowie okres. Jeśli zdeponujesz oszczędności na lokacie, instytucja finansowa wykorzysta je do udzielania kredytów. W zamian za możliwość obracania twoimi pieniędzmi wypłaci zysk w postaci odsetek. W zależności od długości trwania okresu lokacyjnego lokata może przybrać charakter krótkoterminowy (do 12 miesięcy) lub długoterminowy (powyżej 12 miesięcy).

Lokata na nowe środki, czyli?

Lokata na nowe środki to szczególny rodzaj lokaty terminowej. Jak wskazuje jej nazwa, możesz umieścić na niej wyłącznie nowe środki finansowe. Określenie to nie ma jednak jednej, ujednoliconej definicji obowiązującej dla wszystkich instytucji finansowych. Każda z nich definiuje nowe środki we własny sposób.

Przykład. Kasa Stefczyka oferująca Lokatę na nowe środki definiuje nowe środki jako nadwyżkę pomiędzy saldem twoich wszystkich rachunków w Kasie na koniec 10. dnia poprzedniego miesiąca a saldem wszystkich rachunków w dniu zakładania lokaty. Jeśli 10 lutego twoje wszystkie środki ulokowane w Kasie wynosiły 4000 zł, a 1 marca masz na kontach łącznie 10 000 zł, to 6000 zł możesz ulokować na Lokacie na nowe środki.

4 korzyści z założenia lokaty na nowe środki

Dlaczego warto założyć lokatę na nowe środki? Oto 4 korzyści:

  1. Bezpieczny zysk. Środki pieniężne zgromadzone na lokatach terminowych są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że twoje środki są całkowicie bezpieczne do równowartości w złotych 100 000 euro;
  2. Najwyższe od lat oprocentowanie. Na skutek podwyżek stóp procentowych aktualne oprocentowanie lokat jest najwyższe od lat. To doskonały moment, aby wreszcie założyć depozyt i korzystać z atrakcyjnego oprocentowania;
  3. Ochrona kapitału przed inflacją. Nie wszyscy wiedzą, że umieszczone na nieoprocentowanym koncie lub w przysłowiowej skarpecie oszczędności nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także tracą swoją wartość. Wszystko za sprawą inflacji, czyli procesu regularnego wzrostu cen w gospodarce. Jeśli dziś włożysz do skarbonki 1000 zł, za rok wyjmiesz z niej dokładnie taką samą kwotę. Niestety, kupisz za nią zdecydowanie mniej niż teraz. Oprocentowanie lokaty minimalizuje negatywny wpływ inflacji na kapitał, chroniąc pieniądze przed utratą wartości w czasie;
  4. Ochrona kapitału przed przypadkowymi wydatkami. Jeśli wybierzesz lokatę o standardowej konstrukcji, przez całą długość okresu lokacyjnego twoje pieniądze będą zamrożone, a co za tym idzie — niedostępne dla Ciebie. Choć możesz zakończyć umowę przed terminem, będzie się to wiązać z utratą wszystkich lub większości wypracowanych zyskó Dla wielu osób taka konstrukcja będzie sporą wadą. Warto jednak spojrzeć na nią z innej perspektywy. Widmo utraty zysków może być skuteczną motywacją, aby oprzeć się nieplanowanym zakupom i pozwolić oszczędnościom dalej zarabiać. Zwłaszcza jeśli chcesz przeznaczyć kapitał na określony cel, np. wkład własny do wymarzonego M czy kupno nowego auta.

Lokata na nowe środki to skuteczny sposób na wygenerowanie bezpiecznych i pewnych zysków. Dostosowana do Twoich potrzeb i oczekiwań ochroni Twój kapitał przed inflacją i pomoże zbudować pozytywne nawyki w zakresie zarządzaniami domowymi finansami.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.