Od 1 stycznia 2009 roku każda osoba zamieszkująca w Niemczech musi mieć wykupione ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to nie tylko stałego pobytu, ale również wizyt krótkotrwałych. Osoby zainteresowane mają możliwość skorzystania zarówno z wariantu państwowego, jak i z pakietów prywatnych. Przybliżmy nieco ten temat. Sprawdźmy, co ustalili na temat tak ważnej kwestii.
1. Niemieckie ubezpieczenie zdrowotne w praktyce
2. Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech
3. Świadczenia w ramach ubezpieczenia prywatnego
Wszystkie szczegółowe regulacje dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego regulują następujące akty prawne: §193 Abs. 3 VVG oraz §6Abs. 1 SGB V.
Co wyróżnia system niemieckiej opieki zdrowotnej? Jakie ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech wprowadzono? Podstawowym wyróżnikiem systemu ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech jest podział na:
Dostęp do ustawowych kas chorych może mieć każdy, kogo dotyczy obowiązek ubezpieczenia. W prywatnych kasach natomiast obowiązują określone warunki uczestnictwa, o czym więcej napiszemy za chwilę.
Warto również dodać, że dostępne w Niemczech ubezpieczenie zdrowotne uwzględnia potrzeby obywateli krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z którymi Niemcy podpisali konwencję o zabezpieczeniu społecznym, czyli o zakresie rodzimych ubezpieczeń. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zakres usług objętych ubezpieczeniem zdrowotnym może być bardzo różny, dlatego dodatkowe ubezpieczenie może być nieocenione.
Składka na ubezpieczenie ustawowe jest pobierana w wysokości uzależnionej od poziomu dochodu i dzielona w równej części między pracownika i pracodawcę. Dodatkowo każda kasa chorych pobiera dodatkową składkę wyłącznie z wynagrodzenia pracownika. Ustawowym ubezpieczeniem można objąć również dzieci i współmałżonka, bez dodatkowych kosztów.
W Niemczech można wyodrębnić grupy obligatoryjnie objęte ubezpieczeniem ustawowym. Są to:
Świadczenia indywidualne dostępne w ramach ubezpieczeń prywatnych są dostępne dla pracowników osiągających dochód brutto powyżej limitu obowiązkowego ubezpieczenia. Niektóre kasy chorych dodatkowo wymagają minimalnego okresu stałego miejsca zamieszkania na terenie Niemiec oraz długoterminowego okresu ubezpieczeni.
Objęcie ubezpieczeniem prywatnym wymaga złożenia wniosku.
Artykuł partnera.