4 idealne sposoby na to, aby zbudować swoją pozytywną historię w BIK

Maciej Piwowski
20.12.2015

Biuro Informacji Kredytowej to bardzo ważny zbiór danych, który w praktyce decyduje o tym, czy dostaniemy kredyt w banku. Analitycy zawsze sprawdzają w nim naszą dotychczasową karierę w kontaktach z bankami, rzetelność i aktywność w korzystaniu z produktów bankowych. Dla klienta bardzo niekorzystne są dwie sytuacje: albo negatywna historia kredytowa, albo jej całkowity brak. W obu przypadkach bank będzie miał duże obiekcje w podejmowaniu decyzji o przyznaniu nam kredytu. Dlatego tym razem przedstawiamy Wam 4 sposoby na zbudowanie pozytywnej historii w BIK. To wcale nie jest trudne.

Masz dobrą opinię w BIK? Masz kredyt

Słowem wstępu podkreślmy jeszcze, jak ważne jest to, aby każda osoba starająca się o kredyt w banku, mogła się pochwalić jak najlepszą opinią BIK. Jeśli w oczach analityka bankowego wszystko jest w porządku, bo w przeszłości sumiennie spłacaliśmy swoje zobowiązania, to nie będziemy mieć raczej problemu z uzyskaniem finansowania.

Jeśli jednak nasza historia w BIK jest negatywna lub w ogóle jej nie ma, wówczas musimy się liczyć z decyzją odmowną lub zaproponowaniem nam znacznie gorszych warunków kredytu. Jakie mogą to być warunki? Chociażby podwyższenie marży czy prowizji lub też przyznanie dużo niższej kwoty niż ta, o którą wnioskowaliśmy.

Jak zbudować pozytywną historię w BIK? 4 sposoby

Zbudowanie pozytywnej historii w BIK nie jest trudne, ale wymaga z naszej strony rzetelności i aktywności. Nie da się bowiem tego zrobić bez korzystania z jakichkolwiek produktów bankowych.

Oto obiecane 4 sposoby:

  • Załóż kartę kredytową – nawet jeśli jej nie potrzebujesz, to naprawdę pomyśl o jej wyrobieniu. Karta kredytowa jest bardzo dobrym sposobem na budowanie swojej wiarygodności w oczach banku. Nie musisz przy tym wcale korzystać z kredytu. Każda karta ma tzw. okres bezodsetkowy (zwykle około 50 dni), podczas którego możesz płacić kartą do wysokości limitu i nie martwić się, że zostaną Ci naliczone odsetki. Warunek jest jeden – w wyznaczonym terminie musisz spłacić całą wykorzystaną kwotę. W ten sposób możesz się nauczyć pewnych przydatnych zachowań ekonomicznych, zbilansować swoje wydatki i dowiedzieć się, ile tak naprawdę wydajesz co miesiąc. Sama karta ułatwia też życie – można nią płacić za hotele, zakupy w sieci czy wynajmować samochody.
  • Złóż wniosek o debet koncie – analogiczna sytuacja, jak w przypadku karty kredytowej. Wykorzystuj debet i spłacaj go przed okresem odsetkowym. Bank zobaczy, że jesteś rzetelnym klientem, co zaowocuje wysoką punktacją w BIK.
  • Kupuj na raty – to świetny sposób na zbudowanie pozytywnej historii w BIK, bo każdy zakup na raty (czyli de facto zaciągnięcie kredytu) jest odnotowany. Jeśli będziesz regularnie spłacać raty, to szybko zapracujesz na wysoką punktację i przychylność banków.
  • Zawsze spłacaj raty w terminie – jeśli już masz kredyt lub pożyczkę, to bardzo pilnuj tego, aby nie spóźnić się z płatnością. Banki tego nie lubią, a informacja o opóźnieniu dłuższym niż 60 dni zawsze będzie odnotowana w BIK.

Zbudowanie pozytywnej historii w BIK opiera się więc przede wszystkim na rzetelności. Osoby, które zaciągają kredyty na miarę swoich możliwości i uczciwie rozliczają się z bankami, nie muszą się niczym martwić i nie będą miały problemu z uzyskaniem kolejnej pożyczki.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie