5 obowiązków kredytobiorcy – pamiętaj o nich, aby nie mieć problemów

Remigisz Szulc
20.12.2015

Wzięcie kredytu jest dla wielu Polaków jedyną szansą na istotne poprawienie warunków życiowych. Duża gotówka jest nam niezbędna do zakupu mieszkania, przeprowadzenia remontu czy kupna samochodu. Nie ma w tym oczywiście nic złego, o ile zaciągamy kredyty zgodnie z logiką i nie wkraczamy na ścieżkę życia za pożyczone pieniądze. Aby pomóc Wam w rozsądnym korzystaniu z kredytów przygotowaliśmy ranking 5 najważniejszych obowiązków kredytobiorcy. Zanotujcie je sobie zanim pójdziecie do banku podpisać umowę.

  1. Masz obowiązek dokładnego przeczytania umowy – tak, nie zwalnia Cię z niego nawet nieznajomość przepisów prawa. To Ty bierzesz na siebie ogromną odpowiedzialność i jeśli nie przeczytasz umowy, to w sytuacji ewentualnych problemów pretensje możesz mieć tylko do siebie. W prawie nie funkcjonuje bowiem termin: „nie wiedziałem”. Nikt, ani bank, ani firma pożyczkowa, nie zmusza Cię do podpisania dokumentów, których zapisów nie rozumiesz. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości poproś o wyjaśnienie, a najlepiej skonsultuj treść umowy z prawnikiem. To naprawdę zaoszczędzi Ci mnóstwo kłopotów.
  2. Masz obowiązek podawania prawdziwych danych osobowych – jakiekolwiek odstępstwo od tej zasady jest podstawą do unieważnienia umowy, a Ty możesz nawet zostać pociągnięty do odpowiedzialności za podawanie nieprawdziwych danych. Zdarzają się bowiem próby wyłudzenia kredytów lub zaciągania pożyczek na dane innych osób (po np. kradzieży dokumentu tożsamości).
  3. Masz obowiązek spłaty kredytu – podpisując umowę bierzesz na siebie wszystko, wynika z jej zapisów. Potwierdzasz, że zgadzasz się na wysokość rat i okres spłaty pożyczki czy kredytu. Deklarujesz, że oddasz całą pożyczoną kwotę wraz z odsetkami. To bardzo poważne zobowiązanie. Umowa uwzględni również ewentualne roszczenia banku z tytułu zaniechania przez Ciebie spłaty, włącznie z możliwością podjęcia kroków prawnych. To teoretycznie oczywiste, ale wciąż nie brakuje osób, które sądzą, że kredyt to darmowe pieniądze, które „kiedyś się odda”.
  4. Masz obowiązek przeanalizowania, na jaki poziom zadłużenia możesz sobie pozwolić – mimo że każdy bank przed udzieleniem Ci kredytu sprawdzi Twoją zdolność kredytową, to zawsze musisz samodzielnie ocenić, czy faktycznie stać Cię na takie obciążenie. Musisz wiedzieć, ile wydajesz na co dzień i czy Twoje zarobki wystarczą na comiesięczne pokrywanie raty. Jeśli np. celowo wprowadzisz bank w błąd sztucznie zawyżając swoje dochody, dopuścisz się oszustwa i pretensje będziesz mógł mieć tylko do siebie. Pamiętaj – bank zawsze odzyska choć część swoich pieniędzy, choćby kosztem pozbawienia Cię mieszkania.
  5. Masz obowiązek opłacenia podatku CCP – wiele osób o tym zapomina, a przecież wzięcie kredytu jest normalną czynnością cywilnoprawną, od której należy odprowadzić podatek na rzecz Skarbu Państwa. Podatek ten wynosi 2% wartości kredytu. Jest on naliczany od transakcji powyżej 5 tysięcy złotych, jeśli kredyt bierzesz samodzielnie, lub od 25 tysięcy złotych, jeśli jest więcej kredytobiorców. Podatek naliczany jest od nadwyżki wspomnianych kwot.

Wzięcie kredytu to bardzo poważna decyzja, która może ciążyć na naszym życiu nawet przez długie lata. Dlatego trzeba sobie koniecznie zdać sprawę ze wszystkich obowiązków kredytobiorcy i skrupulatnie się do nich stosować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie