W ostatnich miesiącach na portalach ogłoszeniowych wręcz zaroiło się od ofert przejęcia leasingu samochodowego. To oczywiście w głównej mierze efekt problemów finansowych, w jakie wpadli przedsiębiorcy dotknięci gospodarczymi skutkami zamknięcia gospodarki. Cesja leasingu może być bardzo korzystnym rozwiązaniem dla obecnego użytkownika pojazdu. Sprawdź, kiedy warto się na to zdecydować.
To najbardziej oczywisty powód, dla którego warto przynajmniej rozważyć przeprowadzenie cesji leasingu. Miesięczna rata leasingowa z pewnością jest dla Ciebie sporym obciążeniem finansowym, a przecież mówimy tutaj o rzeczy, bez której jesteś w stanie się obejść (w przeciwieństwie do mieszkania). Jeśli więc spłacanie rat stanowi dla Ciebie coraz większy problem i stoisz na granicy pogłębienia swojego zadłużenia, to czas najwyższy zdecydować się na cesję.
Cesja leasingu może być całkiem opłacalnym rozwiązaniem dla tych przedsiębiorców, którzy jeszcze nie ponieśli dużych kosztów związanych z wzięciem auta w leasing. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim wpłatę własną. Przykładowo: jeśli wpłaciłeś tylko 5000 złotych, to oddanie samochodu innemu użytkownikowi nie będzie Cię aż tak mocno boleć, zwłaszcza jeśli uda Ci się wynegocjować sensowną kwotę odstępnego (np. 2500 złotych).
W życiu przedsiębiorcy zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje. Jeśli wziąłeś auto w leasing w momencie, gdy Twoja firma świetnie prosperowała, ale po kilku miesiącach musisz się go pozbyć, bo np. trafiłeś na nieuczciwego kontrahenta, to nie ma się nad czym zastanawiać. „Straciłeś” tylko kilka opłaconych już rat, których oczywiście nikt Ci nie zwrócić. Cesja i tak będzie znacznie tańszym rozwiązaniem, niż dalsze spłacanie drogiego leasingu, a już szczególnie z wysoką kwotą wykupu samochodu.
Cesja leasingu może być jedyną opcją dla Ciebie, jeśli standardowe rozwiązanie umowy nie wchodzi w grę z przyczyn finansowych. Wcześniejsze zakończenie umowy leasingu samo w sobie jest dość kłopotliwe, a przy tym może się wiązać z bardzo wysokimi kosztami i niekorzystnymi konsekwencjami podatkowymi. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, to postaw na cesję – o ile oczywiście uda Ci się znaleźć chętnego na przejęcie użytkowanego samochodu i dalsze spłacanie leasingu.