Co po spłaceniu leasingu samochodu?

Maciej Piwowski
16.11.2023

Spłacenie ostatniej raty leasingu i wykupienie pojazdu, często za symboliczną kwotę, to szczęśliwy moment w życiu przedsiębiorcy. Nareszcie odpada spory, comiesięczny koszt, a auto oficjalnie staje się własnością leasingobiorcy. Co teraz? Kolejne kroki omawiamy w naszym poradniku.

Poczekaj na dokumenty z leasingu

Po opłaceniu ostatniej faktury, do której będzie doliczona kwota wykupu pojazdu, pozostaje Ci czekać na dostarczenie wszystkich dokumentów przez leasing. Otrzymasz potwierdzenie wykupu, kartę pojazdu i na podstawie tych dokumentów możesz już przerejestrować pojazd na siebie lub na spółkę.

Przerejestruj samochód

Z dokumentami otrzymanymi z leasingu udaj się do wydziału komunikacji, gdzie auto oficjalnie zmieni właściciela. Dostaniesz nowe tablice i tymczasowy dowód rejestracyjny. Skontaktuj się również z ubezpieczycielem i poinformuj go o zmianie własności samochodu.

Rozważ darowiznę

Po zarejestrowaniu samochodu na siebie możesz rozważyć podarowanie go bliskiej osobie. Po co? Aby w ten sposób obejść niekorzystną zmianę przepisów, która bardzo utrudniła sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu. Obecnie można to zrobić bez podatku dopiero po 6 latach od wykupu.

Nieodpłatna darowizna to legalny fortel. Obdarowana osoba ma prawo sprzedać pojazd bez podatku już po 6 miesiącach.

Wprowadź samochód do działalności lub rozliczaj eksploatację w oparciu o kilometrówkę

Jeśli nie chcesz pozbywać się samochodu i planujesz nadal korzystać z niego w swojej działalności, to dobrym pomysłem może być wprowadzenie auta do ewidencji środków trwałych – wówczas jednorazowym kosztem jest faktura wykupowa (o ile kwota nie przekracza 10 tys. zł – w przeciwnym razie wykup podlega amortyzacji).

Możesz również dalej korzystać z auta w działalności i rozliczać koszty w oparciu o kilometrówkę – nie jest to tak korzystne, ale przynajmniej ogranicza formalności na etapie późniejszej sprzedaży pojazdu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie