Co to jest kredyt konsolidacyjny i dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Mariusz Siwko
24.11.2015

Kredyt konsolidacyjny jest ofertą dla każdego, kto posiada więcej niż jeden zaciągnięty w banku kredyt. Spłaty różnych zobowiązań, często w różnych bankach, wiążą się z potrzebą bieżącego monitorowania terminów spłacania rat. Większa ilość kredytów może być także obciążeniem dla domowego budżetu. W takich przypadkach pomocnym rozwiązaniem może okazać się konsolidacja zadłużeń.

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Kredyt konsolidacyjny jest sposobem na połączenie kilku zobowiązań, zazwyczaj w postaci rat kredytowych (np. osoba spłaca jednocześnie kredyt na samochód, mieszkanie, telewizor, itp.), w jedną większą ratę. Celem takiego działania jest ujednolicenie stopy procentowej i ułatwienie spłaty zobowiązania. Po konsolidacji kredytów osoba spłaca tylko jedną ratę, która pokrywa wszystkie zobowiązania. Takie rozwiązanie często wiąże się z dodatkowymi korzyściami:

  • jedną comiesięczną ratą do spłacania,
  • obniżeniem oprocentowania (w niektórych ofertach banków),
  • wydłużeniem okresu kredytowania.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Sposoby konsolidacji kredytów można podzielić na dwa rodzaje:

  1. kredyt konsolidacyjny hipoteczny – jest to wariant wymagający zabezpieczenia hipotecznego. Jego zaletą jest możliwość obniżenia oprocentowania rat oraz możliwość wydłużenia okresu kredytowania,
  2. kredyt konsolidacyjny gotówkowy – jest to rozwiązanie nie wymagające żadnego zabezpieczenia. Należy jednak pamiętać, że z tego względu bank może zaoferować nieco gorsze warunki dotyczące oprocentowania oraz czasu spłaty. Dotyczy też przeważnie mniejszych kwot.

Kredyt konsolidacyjny – dla kogo?

Kredyt konsolidacyjny jest ofertą skierowaną do każdego, kto posiada więcej niż jedno zadłużenie w banku. Połączenie kredytów w jeden może ułatwić spłacanie rat i umożliwić negocjowanie lepszych warunków. Takie rozwiązanie sprawdzi się w szczególności u osób, które mają problemy ze spłatą rat. Co ciekawe, dzięki konsolidacji comiesięczna kwota, którą należy zapłacić w ramach raty, może ulec obniżeniu, co może przynieść znaczną ulgę dla domowego budżetu.

Konsolidacja kredytu – o czym warto pamiętać?

Warto pamiętać, że zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego w ostatecznym rozrachunku zwiększy faktyczne koszty, które przyjdzie ponieść kredytobiorcy. Kto zatem powinien zainteresować się podobną formą spłaty należności? Rozwiązanie okaże się szczególnie przydatne dla osób, które posiadają problemy z bieżącą spłatą wszystkich zobowiązań. Połączenie rat może być w ich wypadku sposobem na poprawienie płynności finansowej.

Przed podjęciem decyzji o konsolidacji kredytów warto zapoznać się z ofertami banków. Szeroki wybór daje możliwość wybrania propozycji, która najlepiej będzie pasowała do potrzeb i oczekiwań konsumenta.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie