Czy można dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Mariusz Siwko
03.04.2017

Teoretycznie jest to niemożliwe, a przynajmniej od 2014 roku, kiedy to w Polsce została wprowadzona bankowa rekomendacja S. Zgodnie z nią banki powinni udzielać kredytów hipotecznych wyłącznie osobom legitymującym się wkładem własnym w wysokości minimum 20% wartości kredytu. Życie pokazuje jednak, że nie wszystkie instytucje sztywną trzymają się tej rekomendacji.

Zawsze warto spróbować!

Jeśli nie masz wkładu własnego, ale w teorii masz zdolność kredytową, nie rezygnuj ze złożenia wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego. Rekomendacja S oczywiście jest bardzo ważnym wyznacznikiem dla banków, ale jak wiadomo instytucje te żyją z udzielania kredytów, dlatego nie jest tak, że z góry odrzucają wnioski osób bez wkładu własnego.

Szczególnie, że zdecydowana większość kredytobiorców nie jest w stanie spełnić warunku posiadania aż tak wysokiego wkładu. Banki idą więc swoim klientom na rękę, jednak nie za darmo. Instytucja podpisująca umowę z kredytobiorcą bez wkładu własnego zawsze będzie chciała się dodatkowo zabezpieczyć. W jaki sposób? Najczęściej zastosuje wyższą prowizję oraz marżę, co bezpośrednio przełoży się na wzrost raty kredytowej.

Pamiętaj!

Bez wkładu własnego nie masz co marzyć o udzieleniu Ci kredytu w obcej walucie – możesz starać się wyłącznie i finansowanie w złotówkach.

Warunki Ci nie odpowiadają? Postaraj się o zebranie wkładu własnego

Zabezpieczenie się banku na wypadek ryzyka udzielenia kredytu osobie bez wkładu własnego może niestety oznaczać, że na ten kredyt nie będzie jej po prostu stać. Co wtedy? Jedynym rozwiązaniem jest postaranie się o zebranie wkładu własnego, choćby mniejszego niż rekomendowane 20%.

Sposobów na to jest wiele. Można wziąć kredyt gotówkowy, można pożyczyć pieniądze od rodziny, można też poszukać nieruchomości, która stanowiłaby wkład własny (np. podarowanej przez rodziców działki budowlanej). Istnieją także bardziej kreatywne metody.

Bardzo dobrym pomysłem jest zwrócenie się po pomoc do dewelopera, od którego zamierzasz kupić nieruchomość. Firmie na pewno zależy, aby szybko sprzedać mieszkanie, dlatego może pomóc Ci w uzyskaniu lepszych warunków kredytu.

Niektóre osoby, zatrudnione w dużych firmach czy państwowych zakładach, mają także możliwość wzięcia pożyczki zakładowej, która jest bardzo nisko oprocentowana, a będzie stanowić wkład własny do kredytu hipotecznego, co spowoduje obniżenie jego kosztu.

Podsumowując: brak wkładu własnego wcale nie przekreśla szans na uzyskanie kredytu hipotecznego, choć trzeba sobie zdawać sprawę, że w takiej sytuacji koszt obsługi kredytu z pewnością będzie znacznie wyższy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie