Czy można ustanowić rozdzielność majątkową w sytuacji posiadania wspólnego kredytu hipotecznego?

Jerzy Biernacki
15.12.2022

Powiedzenie głosi, że nic nie wiąże ludzi tak mocno jak wspólny kredyt. Można z tym oczywiście dyskutować, natomiast faktem jest, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego mocno ogranicza małżonkom swobodę postępowania w razie podjęcia decyzji o rozstaniu. W tym artykule pochylimy się jednak nad inną sytuacją i wyjaśnimy, czy możliwe jest ustanowienie rozdzielności majątkowej, gdy małżeństwo ma wspólny kredyt hipoteczny.

Banki nie widzą przeszkód

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem rozdzielność majątkową można ustanowić również po zawarciu związku małżeńskiego. Nie jest zatem prawdą, że tzw. intercyzę trzeba spisać przed ślubem. Na ustanowienie rozdzielności często decydują się małżeństwa, w których jedno z małżonków założyło działalność gospodarczą czy podjęło bardzo ryzykowną inwestycję.

Co na to bank? Nic, ponieważ z punktu widzenia banku umowa kredytowa w dalszym ciągu obowiązuje. Oznacza to, że nawet po ustanowieniu rozdzielności stronami umowy dla banku wciąż jest oboje małżonków. Tutaj w zasadzie nic się nie zmienia.

Solidarna odpowiedzialność za spłatę kredytu

Małżonkowie mogą oczywiście ustalić między sobą, że po ustanowieniu rozdzielności majątkowej tylko jedno z nich będzie spłacać raty kredytu. Ważne jest wyłącznie to, aby nie spóźniać się z regulowaniem swoich zobowiązań wobec banku.

Rozdzielność majątkowa nie ma wpływu na to, że małżonkowie, którzy wspólnie zaciągnęli kredyt hipoteczny, nadal solidarnie odpowiadają za jego spłatę. Trzeba o tym pamiętać, również wtedy, gdy małżonkowie zaczynają rozważać zakończenie swojego związku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie