Zakup sprzętu na raty cieszy się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Nie wszystkich stać na to, aby za gotówkę nabyć np. nowy telewizor czy lodówkę. Abstrahując od zasadności takiego zakupu (czy nie lepiej sobie na niego po prostu odłożyć?) warto wiedzieć, że zawsze istnieje opcja wcześniejszej spłaty rat. Opłacalność tego rozwiązania jest jednak ściśle uzależniona od warunków umowy zawartej z bankiem.
Podstawową przeszkodą na drodze do wcześniejszej spłaty rat jest oczywiście prowizja, którą bank może pobrać od klienta w zamian za udzielenie zgody na rozwiązanie umowy. W ten sposób banki zabezpieczają się przed utratą sporych dochodów z tytułu odsetek płaconych przez klienta. Wysokość prowizji jest uzależniona od wartości kredytowanego produktu.
Jeśli prowizja jest spora, to wcześniejsza spłata niekoniecznie musi się opłacić. W takiej sytuacji warto policzyć, czy suma odsetek, jakie przyjdzie zapłacić klientowi do momentu naturalnego rozwiązania umowy, jest wyższa czy niższa od bankowej prowizji. Wówczas będzie wiadomo, na które rozwiązanie należy się zdecydować.
Ważne!
Policz nie tylko same odsetki, ale też opłaty dodatkowe, np. koszt ubezpieczenia kredytu.
Jeśli wcześniejsza spłata kredytu nie jest obciążona prowizją, zdecydowanie warto rozważyć pozbycie się zobowiązania. Jest to korzystne z kilku powodów. Po pierwsze: klient nie ponosi wysokiego kosztu obsługi kredytu (odsetki, ubezpieczenie). Po drugie: buduje bardzo pozytywną historię kredytową (wcześniejsza spłata zostanie odnotowana w BIK), co w przyszłości może zaowocować udzieleniem mu kredytu na korzystniejszych warunkach.
Klient ma obowiązek poinformować bank o zamiarze wcześniejszego spłacenia rat. Nie powinien tego robić na zasadzie przelewania całej pozostałej kwoty na konto banku. Mogłoby to spowodować dalsze naliczanie odsetek. Pisemnie powiadom bank, że chcesz spłacić pozostałe raty jednorazowo – wówczas nastąpi wcześniejsze rozwiązanie umowy, a Ty uwolnisz się od swojego zobowiązania.
Warto również sprawdzić, czy przypadkiem nie należy Ci się zwrot nadpłaconych wcześniej odsetek i pobranych składek ubezpieczeniowych. Banki same z siebie o tym nie informują, tymczasem w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu klient może odzyskać różne opłaty, które zostały mu naliczone akonto dalszego obowiązywania umowy.